A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csirke. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csirke. Összes bejegyzés megjelenítése

2017. október 1., vasárnap

Csirkemell zellerropogóssal és lila répa pürével

és eltelt egy hónap, blogbejegyzés nélkül....

Mostanában kevesebb idő jut blogolásra, pedig főzök én rendesen, higgyed el kedves olvasóm. De valahogy nem úgy jöttek össze a dolgok, pontosabban az ételek, amiket szerettem volna megosztani veled. Most viszont megtöröm a csendet.
Lévén tegnap piac volt, így én is felkerekedtem, hogy beszerezzem a hétvégi alapanyagokat, amelyekből ma, vasárnap főztem. Már hónapok óta van egy zöldségárus aki helyi termelő, tőle veszem a levesnek való zöldségeket. A legszebb az egészben, hogy a nappalinkból pont telibe látok a Látó-hegyre, ahol ez a termelő termeli a zöldségeit, így amikor kanalazzuk a levest, mindig plusz érzés kap el, pontosabban az a kellemes tudat, hogy látom, honnan származnak a zöldségek. Ennek az árusnak van egyedül a piacon színes répája. Sárga és lila egyaránt. Már megismer, hiszen mindig veszek tőle ilyen répákat is, így mikor megállok a standja előtt, rögtön mondja: van ám még neked répa, tudom, hogy jössz..... és ez jó. Tudom, hogy számít rám. A lila répáról annyit, hogy eszméletlenül fog, még főzés után is, szinte kékes-fekete lesz minden, ami vele érintkezik, így véletlenül se tegyük a vasárnapi levesbe, ha csak nem szeretnék lila/fekete levest enni...
Mivel erősen megkezdtük az őszt, így gondoltam, valami őszi étellel jövök elő a szünetem után, és azt gondolom ez az étel pont hozza az őszi jegyeket. Mikor megtálaltam az ételt, és a fotózáshoz készültünk, megállapítottam, hogy ez egy tipikusan bisztróba való étel. Semmi extra hozzávalók, semmi komoly konyhai technika. Ha meg kellene nevezni, hogy milyen stílus áll közel hozzám, akkor most bizton mondanám: a bisztrós vonal.
A zellerropogós mint olyan, nekem új volt. Pontosabban sosem készítettem eddig. De hiba volt. Mármint nem készítenem.... eszméletlenül jó lett, és TÉNYLEG ropogós lett a sütés után. A diós íze pedig nagyon hozta az ősz ízét. Kevés friss petrezselyemmel és frissen őröl borssal fűszereztem. Az már csak hab a tortán, hogy egészségesebb mint a krumpli, és azt gondolom van olyan finom is, Na jó... azért a krumplit is fogom ezután szeretni.
A csirkére kevesebb "figyelem" összpontosult a részemről. Az"S" betűs multiban szoktam venni azt a fajta csirkét, amely a címke szerint legalább 50%-ban kukoricán nevelt csirke és mindenfajta antibiotikumtól lett megkímélve. Az ára ugyan kissé borsos, de megéri, hiszen mind a színén, mind az állagán látszik, nem ipari csirke.... jelen esetben csirkemell.
Még a nyáron anyukámtól kaptam csopaki fűszerkeveréket, ez amolyan provence-i fűszerkeverék, ezzel fűszereztem a csirkemelleket. Nem vittem túlzásba, mivel nem ipari csirkével dolgoztam, így nem akartam elnyomni a csirke "természetes" ízét.
A lila répa pürét kakukkfűvel ízesítettem, és kevés vajjal krémesítettem.
Szerintem egy könnyű ételt tettem le az asztalra, amely vacsorára is épp úgy jó, mint egy könnyű ebédre.




 
Hozzávalók 2 személyre

- 2 egész csirkemell

- nagy zellergumó

- lila répa (2 közepes)

- petrezselyem

- provence-i fűszer

- só

- bors

- 2 tojás

- liszt

- olaj

- vaj

- kakukkfű





Elkészítése

A csirkemelleket egészben fűszerezzük meg a provence-i fűszerkeverékkel, és sózzuk meg őket. Egy sütőtálba téve, kevés olajjal meglocsolva süssük meg őket. Ez idő alatt készítsük el a lila répa pürét. Hámozzuk meg a répákat, és daraboljuk fel őket nagyobb batonokra. Sós vízben főzzük meg őket, majd ha puhák, akkor tegyük át egy turmixgépbe vagy egy olyan edénybe ahol tudjuk turmixolni botmixerrel. Kevés főző levet adjunk hozzá, és fűszerezzük kakukkfűvel. Ez ízlésünknek megfelelő legyen, én kb. 1 tk. mennyiséget adtam a répához. Adjuk hozzá a vajat, és pürésítsük a répákat.
A zellert hámozzuk meg, és reszeljük le egy keverőtálba. Sózzuk, borsozzuk, és adjuk hozzá az aprított petrezselymet. Tojással és liszttel készítsünk belőle egy masszát, amelyet adagonként forró olajban mint a berét/cicegét/tócsit (ki hogy ismeri) süssük meg ropogósra.

Tipp:
A petrezselyem helyett rozmaringgal is fűszerezhetjük a zellert.




2017. április 6., csütörtök

Citromos-sörös sült csirkecomb, spenótos rizzsel

.... különösen örülök, ha egy fejben összerakott recept pont olyanra sikeredik, mint amilyennek elterveztem...

És ez pont ilyen lett. Mit ilyen? Még jobb is! Annyira kellemesen citromos, zöldfűszeres és nagyon szaftos, omlós lett a csirkecomb, hogy szinte percekig dicsértem magam. Pedig ezt nem szoktam, mert tudjuk: az szagos... de nem ez a csirke! Valahogy sikerült eltalálnom a fűszerezést, a só és a citrom arányát, és a sör sem lett tolakodó, annak ellenére sem, hogy eleinte még sokalltam is azt a közel 2dl-nyi menyiséget, amelyet hozzáöntöttem a sütés előtt. Az is igaz, hogy egy nagyon finom, prémium sört használtam a sütéshez, amelynek nem túl erősen kesernyés az íze. Ami abszolút jót tett a húsnak, az a pácolás. Már a pácolásnál használtam egy kevés citromot, hogy a savak könnyebben marják meg a húst, és ezáltal juttatják bele a fűszerek ízeit. Alapjában egy Provence-i fűszeres keveréket készítettem. Kakukkfű, rozmaring, levendula (ezzel csak óvatosan) és turbolyát, valamint fokhagymát és az előbb említett citromlevet használtam. Egy éjszakán át álltak a combok a pácban, amelybe kevés sót is tettem, illetve frissen őrölt borsot is. Szokás szerint hosszú órákon át, alacsony hőfokon sütöttem a csirkecombokat, amelyek meghálálták ezt a törődést. 
Tudom, hogy sokan még mindig megkérdezik: miért van értelme 2-3 órán át 130-150 fokon sütni a csirkecombot. Nos, nekik újra csak azt tudom felelni: próbálják ki, és többet nem fogják megkérdezni....
Mivel alapjában a csirke egészséges(ebb), így azt gondolom a köretnek is annak kell lennie. Kimondottan ehhez a recepthez vettem egy három fajta rizsből álló keveréket, amelyet még feldobtam friss spenóttal is. Könnyű ebéd, vagy vacsora lehet ez az étel, amelynek az egyik legnagyobb előnye, hogy nem kell vele sokat foglalkozni.

Hozzávalók 4 személyre

- személyenként 1 egész csirkecomb

- 2dl sör (lehetőleg világos)

- 1 egész citrom

- 2 gerezd fokhagyma

- 1tk. szárított rozmaring

- 1 tk. szárított kakukkfű

- 1 tk. fokhagymapor

- 1 tk. turbolya

- egy csipet szárított levendula

- só

- frissen őrölt feketebors

- rizs

- friss spenót





Elkészítése

A fűszereket egy keverőtálban kevés sóval, frissen őrölt borssal és egy fél citrom levével elkeverünk. Ezzel a fűszerkeverékkel alaposan bedörzsöljük a csirkecombokat. Egy jól záródó tálban vagy edényben 3-4 órán át pácoljuk a combokat. Sütés előtt legalább 1 órával vegyük ki a hűtőből a combokat. Egy sütőtálba helyezzük át a combokat, a bőrös oldalát sózzuk meg, majd 1-2 gerezd fokhagymát helyezzünk bele a sütőtálba. Öntsük a sört a csirkecombok alá, (kevés vizet is) majd karikázzuk fel az alaposan megmosott citromot, és minden egyes combra helyezzünk rá 1-1 citromkarikát. Ha kisebb a citrom, vagy nagyobb a csirkecomb, akkor akár 2db citromkarikát is használhatunk. Ezután fóliázzuk le a sütőtálat, és az előmelegített 220 fokos sütőbe tegyük be a húst, majd 20 perc elteltével vegyük le a hőfokot 190 fokra, majd újabb 10 perc elteltével 150 fokra. Ezen a hőfokon süssük a combokat kb. 1,5 órán át, majd fólia nélkül -időszakos locsolgatás mellett- újabb 1 órán át. Végül emeljük fel a hőfokot 180-200 fokra, és pirítsuk meg a combok bőrét. A rizst főzzük ki, majd a forró rizshez keverjük hozzá az aprított spenótot, vagy a bébi spenótot. A rizs hője elég a spenót megfonnyasztásához.
Tálaláskor a leszűrt pecsenyelével gazdagon locsoljuk meg a csirkecombokat és a spenótos rizzsel tálaljuk.

Tipp:
A pácolás során érdemes a csirke bőre alá juttatni a fűszerkeverékből, ezáltal megóvjuk a fűszereket a megégéstől.

2017. február 26., vasárnap

Csirkés-gombás cacciatore

...imádom az ilyen egybensült ételeket, vagy úgyis mondhatnám, a tunkolós ételeket!!

Mert nincs is jobb annál, mikor a tányért, de még jobb mikor az edényt amiben főtt/sült az ételünk, egy vagy több szelet kenyérrel kitöröljük, tunkoljuk a szaftot! Ez az igazi lazaság, amit akár pólóban, de feltűrt ingujjban is lazán megtehetünk.
Némi fordítást illik eszközölnöm a recepthez. A Cacciatore olaszul vadászt jelent. Ebből fakadóan elsősorban nyúlból szokták ezt az ételt készíteni, de a nyúl megosztó....velem együtt sokan nem tudják jóízűen elfogyasztani, mert valahogy a nyúl köthető az aranyos, simogassuk, de ne együk meg kategóriába. Ettem már nyúl húst, de tényleg nem esett jól.... Valószínűleg ezért, inkább csirkéből szokás elkészíteni, de én el tudnám képzelni vad húsból is, ha már a cacciatore jelentése vadász. Ami nem hiányozhat belőle az a paradicsom, és a jófajta vörösbor. Én Jamie Oliver receptjét vettem alapul, de ő pl. nem sofritó alappal dolgozott az általam olvasott receptjében, viszont pancetta-t (bacon) használt. Én nem, és ennek csupán az volt az oka, hogy nem volt. De igazából nem is hiányzott belőle. A gombát és az olajbogyót nem igazán tudtam egyszerre elképzelni, de működött. Nem azt mondom, hogy nem lenne meg egyik a másik nélkül, de valahogy mégis így volt harmóniában a kettő együtt. Ami viszont kell, az a türelem, és a lassú tűzön való főzés. Kell idő amíg az ízek összefőnek, és a hús omlósra fő/párolódik. A vörösbor igenis sokat ad ízben hozzá, de nem kell mondanom, hogy nem valami lőre, hanem tisztességes száraz, minőségi bort kell használnunk!
A friss rozmaring sem hiányozhat, amit én a kertből hoztam, igaz szegényemet teljesen megtépázta az idei kemény tél, de a színét leszámítva az íze teljesen rendben volt. És végül is ez a lényeg.
Nagy családi ebédek alkalmával, vagy kerti partik alkalmához én nagyon tudom ajánlani ezt az ételt, mert igazából nincs vele sok teendőnk, és mégis egy nem túl hétköznapi ételt tudunk elkészíteni, ráadásul egy-egy szelet kenyérrel fényesre tudjuk törölni az edényt, tányérokat, szóval mosogatni sem kell nagyon.......

Hozzávalók 4 személyre

- 4 egész csirkecomb

- 1 doboz hámozott paradicsom konzerv

- 1-2 dl paradicsomlé (opcionális)

- 3 szál angolzeller

- 3 közepes méretű sárgarépa

- 1 nagy fej vöröshagyma

- 4 gerezd fokhagyma

- 2 babérlevél

- 1 ág friss rozmaring

- só

- frissen őrölt fekete bors

- kb. 1-1,5 dl. száraz vörösbor

- 15-20 dkg barna csiperke gomba

- 1-2 marék fekete olajbogyó

- 1 ek. olaj





Elkészítése

A csirkecombokat alaposan sózzuk-borsozzuk meg. Egy mély edénybe kevés olajon pirítsuk körbe a combokat. Ha ezzel megvagyunk egy tálra tegyük át. A nem túl finomra vágott hagymát dobjuk rá, és pár percig pirítsuk. Ezután adjuk hozzá a karikákra vágott répát, a rozmaringot, és a kisebb darabokra vágott angolzellert, valamint a babérleveleket. Pár percig közepes lángon pirítsuk őket. Ekkor emeljük fel a lángot és öntsük hozzá a vörösbort. Hagyjuk, hogy elpárologjon a bor alkohol tartalma, ez 1-2 perc, majd tegyük bele az edénybe a csirkecombokat. Adjuk hozzá a finomra vágott fokhagymákat, és adjuk hozzá a paradicsomot, és a paradicsomlét. Forraljuk fel, sózzuk, borsozzuk a ragut, és fedő alatt nagyon lassú láng alatt kb. 2 órán át főzzük. Félidőben adjuk hozzá a negyedekbe vágott gombákat, a tönkjükkel együtt, és az olajbogyókat is. A közel 2 órás főzés után fedő nélkül kb. 30 percig főzzük, vagy addig amíg a szaft besűrűsödik. Olyannak kell lenni, hogy "tunkolni" lehessen.

Tipp:
Kakukkfűvel is fűszerezhetjük az ételünket, illetve vargányával vagy más, aromásabb erdei gombával is dolgozhatunk.

2016. november 14., hétfő

Hurkával töltött csirkecombfilé hagymás velouté mártással és lila burgonya chipsszel

...tegnap "Pancsoltunk" amelynek köszönhetően egy új alapanyaggal tértünk vissza a konyhába. Ez az új alapanyag nem más mint a lila burgonya.

Mielőtt valaki félreértené a pancs ebben az esetben nem valami lőre, vagy valami strandolási tevékenység, hanem egy piac, amely piac minden vasárnap tárja ki kapuit Pesten a Tűzoltó utcában. Idén nyáron indult ez a piac, amely talán több is, mint egy piac. Úgy mondanám, hogy egy családi gasztro dzsembori. Maga a piac sem klasszikus, legalábbis első látásra. Nem túl szellős, nem túl tágas, de pont ezért jó, pont ezért szeretjük. Itt mindenki beszél mindenkivel, itt mindenki "ismerős" a másiknak. És tényleg. Mi most voltunk negyedszer, de szinte csak "ismerős" arcokkal találkoztunk. Mindegyik alkalommal amikor voltunk, hol több, hol kevesebb időt tudtunk beszélgetni 1-1 árussal. Így volt ez most vasárnap is, amikor Reni standjánál álltunk meg, hiszen nem tudtam nem észrevenni a szép lila burgonyáját. Reni (Reni's veggie world) nagyon közvetlen volt, és kellő információval látott el minket a zöldségei eredetéről, illetve adott tippeket, hogy mit mire is lehet(ne) használni. Szóval lila burgonyát vettünk tőle, amit ma már használtam is. Ma tervezett szabadságon voltam, és többek között a nap első felét főzéssel akartam eltölteni, ami sikerült is. Telefonomat is kikapcsoltam, hogy senki ne tudjon elérni, hogy biztosan rá tudjak hangolódni a főzésre. Volt 3 db felső csirkecombunk a hűtőben, amit úgy gondoltam, hogy megtöltök hurkával. Ez volt az alap ötletem. Aztán elkezdtem gondolkodni, hogy mit és hogyan lehetne hozzá párosítani. Mivel a Renitől vett lila burgonyát sem akartam sokáig pihentetni, így adott volt, hogy ezt is használom majd a recepthez. És mivel most ért véget a konyhafőnök, így friss ötletnek jött a gyakran használt velouté mártás, amelyet én kiegészítettem metélőhagymával. De, hogy a textúrákkal is játszunk, ezért úgy lett kerek a recept, hogy a lila burgonyából chipszet készítettem (ez adta a ropogós részét a receptnek), míg a velouté-t a maradék kenyérből formázott szikkadt kenyérkanapékkal "szívtuk" fel. Ezt fogta közre a szaftos, hurkával töltött csirkecomb.
Apropó hurka. Kedvenc hentesünkhöz tértem be még reggel, és most Andinak kedvezett a szerencse, hiszen kizárólag májas hurkája volt, így azzal töltöttem meg a csirkecombokat. Ehhez a recepthez véres hurkát terveztem, de utólag azt kell, hogy mondjam: jó volt ez így. A csirkecombokat kifiléztem, a csontokból és a bőrből, na és a leeső darabkákból néhány répával, és hagymával, zellerrel alaplevet főztem. (ez lett a velouté alapja) A maradék alaplevet levesnek ettük meg a főtt zöldségekkel együtt.
A velouté-t metélőhagymával tettem kellően hagymássá, ez remekül passzolt a hurkával töltött csirkecombokhoz.
Akár ebédre, akár vacsorára készítjük, szerintem remek étel, és még talán egy kicsit flancolni is lehet vele.







Hozzávalók 4 személyre

- 4 felső csirkecomb

- kb. 10 dkg hurka

- 1 közepes méretű lila burgonya

-  kb. 2-3 dl alaplé ( nálunk csont, répa, hagyma, zeller)

- liszt

- vaj (kb. 5dkg)

- metélőhagyma

- olaj



Elkészítése

A combokat filézzük ki, a csontot, bőrt, távolítsuk el. Formázzuk meg, a leeső darabkákat is tegyük félre. A combfiléket kissé veregessük ki a tenyerünkkel, majd sózzuk meg őket. Egy lábasba tegyük fel a csontokat, bőrt, leeső darabokat főni, majd ha lehaboztuk, akkor sózzuk, és tegyük bele a tisztított zöldségeket. Takarék láng felett főzzük a szokásos módon, mint amikor levest főzünk. A hurka héját vegyük le, és a tölteléket morzsoljuk bele egy tálkába. Ezt a tölteléket egyenletesen oszlassuk el a a combfiléken, majd egyesével alufólia segítségével henger formába tekerjük fel. Szaloncukor formában jó szorosan zárjuk le a csomagokat és egy sütőtálcára helyezzük őket. Egy előmelegített 200 fokos sütőben gőzöljük-süssük meg a csomagokat. A gőzöléshez egy sütőtálba tegyünk vizet és helyezzük a sütő aljára. Süssük a combokat 200 fokon 20 percig, majd 40 percig 150 fokon. Ha ez az idő is letelt ,vegyük ki, és hagyjuk a csomagban pihenni. A lila burgonyát mossuk meg, majd egy éles, vékony pengéjű késsel lehetőleg hajszálvékony karikákat vágjunk a burgonyából, és bő olajban süssük meg ropogósra. A kenyeret formázzuk meg, majd pirítsuk meg egy serpenyőben. A velouté mártáshoz egy edényben olvasszuk meg a vajat, annyi lisztet adjunk hozzá amennyit felvesz, és öntsük fel a leszűrt alaplével. Egy habverővel alaposan keverjük el, és közepes láng felett forraljuk ki. Mártás jellegűnek kell lennie. Adjuk hozzá az aprított metélőhagymát. A csirkecsomagokat bontsuk ki, és egy serpenyőben kevés olajon pirítsuk le a húsokat, hogy szép piros színük legyen.


Tipp:
A kenyér helyett használhatunk szárad zsemlét, vagy sós kalácsot is.

2016. augusztus 22., hétfő

Zöldfűszeres csirkecomb

...semmi extra, semmi faxni, néha pont az a legjobb ami nem bonyolult. 

Ez az elv vezérelt mikor hozzá láttam ennek a csirkés ételnek az elkészítéséhez. Nem akartam semmi bonyolultat, elhatároztam, hogy a kertben található zöldfűszerekből szedek egy marokra valót, és abból készítem el a "boldog" csirkémet. Amitől is boldog, az az, hogy nem ipari, hanem szabadon nevelkedett, és kukoricát/gabonát is evett, nem csak tápot. Sokan kételkednek ebben, hogy ilyet is lehet kapni a multiban, de nekik üzenem: közel egy éve ilyet veszek, és érzem a különbséget. Már amikor felbontom a tálcát védő fóliát, nem egy "fertőtlenítő szagú csirke" szaga árad ki a tálcából, hanem egy kellemes illatú, mondjuk úgy házi, és minden egyéb adalékmentes csirke. Volt szerencsém valódi, házi csirkét ennem, így tudom milyen az amelyik levegőn kapirgált, látott napfényt, és kapott szemes takarmányt.
Pont az ilyen csirkék ízét vétek agyonfűszerezni, hiszen nem az a cél, hogy elnyomjuk a természetes ízeket, hanem kiegészítsük azokat. Éppen ezért gondoltam, hogy egy marék frissen szedett rozmaringot, kakukkfüvet, kevés fokhagymával pépesítek, és azzal dörzsölöm be a csirkecombokat. Tettem ezt úgy, hogy ezt a fűszer keveréket csak a csirkék bőre alá dörzsöltem be, ezáltal egyrészt védtem a friss zöldfűszereket attól, hogy megégjenek, másfelől az előbb említett csirke alapízét sem nyomtam el.
Lassú hőfokon 2,5-3 órán át sütöttem krumpli, és fokhagyma ágyon, mert szerintem az a legjobb amikor a hús a körettel együtt sül.


Hozzávalók 4 személyre

- 4db felső csirkecomb

- friss kakukkfű

- friss rozmaring

- 6 db sárga krumpli

- 2+4 (héjas) gerezd fokhagyma

- frissen őrölt bors

- olívaolaj

- só



Elkészítése:

A zöldfűszereket, a 2 gerezd fokhagymát kevés sóval pépesre összeaprítjuk. Ezzel a páccal a szobahőmérsékletű csirkéket a bőrük alatt jó alaposan bedörzsöljük. Ezután a csirkecombok mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk. Egy tepsibe cikkekre vágott héjas krumpligerezdeket teszünk, amiket szintén megsózunk, és olívaolajjal meglocsolunk. Erre helyezzük a csirkecombokat, majd letakarjuk alufóliával, és az előmelegített 200 fokos sütőbe tesszük 20 percre, majd levesszük a hőfokot 150 fokra, és újabb 30 percig így sütjük. Ezután levesszük az alufóliát, és újabb 1 órát sütjük a húst. Ezután felemeljük a hőfokot 190-200 fokra és rápirítunk a húsra, hogy ropogós legyen a bőre és a krumpli is ropogós legyen.
Amikor már ropogós a hús bőre, kivesszük a sütőből és tálaljuk.

Tipp:
Héjas fokhagyma gerezdekkel süssük a húst, ezáltal kellemesen édeskés fokhagymákat kapunk a sütés végére.

2016. március 8., kedd

Kókuszkrémben párolt gyömbéres-chilis csirkemell

....gyorsan valmi egyszerűt, de mégis különlegeset...

Szerintem ez a legjobb elnevezése ennek az ételnek. De nézzük sorban. Gyorsan elkészül mert csirkemellből készül, egyszerű, mert valljuk meg: ma már nem túl nagy kunszt chilivel és gyömbérrel főzni, különleges mert a kókuszkrém ad az egész ételnek egyfajta "sznobságot". Nem a szó szerinti értelmében, de talán ez az egy összetevő ebben az ételben, amely ma még mindig nem annyira hétköznapi alapanyag. Talán az ára miatt?? Nem tudom. Szerencsém volt mert egy márkás kókuszkrémet sikerült megvennem fél áron, és így valóban nem volt annyira drága, mint amennyit alapból kérnek érte. Ami még egy picit különlegesebbé teszi ezt az étel azt a modern megfogalmazásban úgy is hívhatnánk, hogy fúzió, de én azért nem merném ezt így, egy az egyben leírni. Hogy mire gondolok mikor a fúziót említem? Ha jobban megnézzük a képet, akkor láthatjuk, hogy jófajta Maccheroni tészta a körete ennek az ételnek. Bevallom, eredetileg nem ezzel a körettel gondoltam elkészíteni ezt a receptet, de....előtte két napig rizses ételt ettünk, így nem volt nagy hurrááá akkor amikor a rizs került szóba mint köret. És mivel nem volt itthon semmi olyan köret ami a szaftot felszívta volna, így maradt a Maccheroni. Lehet, hogy az olaszok most a szívükhöz kapkodnak, de vállalom. Összességében nem volt annyira rossz választás... De legközelebb azért a basmati vagy a jázmin rizst fogjuk enni ehhez az ételhez. Mert biztos, hogy elkészítjük legközelebb is. Csupa olyan alapanyag van benne, amely pont azért jó, mert friss. Friss gyömbér, chili, a koriander hiányában friss petrezselyem a kertből, és némi citromlé. És egy "boldog csirke", amelyet előnybe részesítünk, pláne féláron.. Erről a csirkéről azt érdemes tudni, hogy a tartása nem ipari szinten történik, amely tényleg érződik az ízén. Sajnos házi csirkét nem tudok venni, de a boltiak között megtaláltuk ezt a fajtát, és mivel nem kapkodják el a borsos ára miatt, így szinte minden héten egyszer hozzájutunk féláron......
A friss fűszerek mellett egy kevés Ras el hanout fűszerrel is megszórtam a csirkét. Ez egy Észak-Afrikai fűszerkeverék, amely legalább 10 fajta fűszerből áll, úgy mint: kardamon, szegfűszeg, fahéj, őrölt paprika, koriander, köménymag, szerecsendió, rózsavirág..... Ezzel a fűszerkeverékkel azért óvatosan bántam, mert eléggé intenzív. Ráadásul a friss gyömbér és chili, no és a fekete fokhagyma eléggé meghatározta az ízért az ételnek, így nem akartam elvinni egy másik irányban. A Ras el hanout fűszerkeverékkel csak kiakartam egészíteni a friss fűszereket.
Ez az az étel, amely tökéletes ebéd hétköznap, vagy vendégeknek vacsorára, és pont az a legnagyobb előnye, hogy nem kell órákig várni míg elkészül. Az egész kb. 30 perc alatt elkészült, és eszméletlen jó fűszeres illat járja át a konyhát.....

Hozzávalók 2 személyre 

- 400g csirkemell filé

- 200ml kókuszkrém

- 1 tk. friss gyömbér

- 1 egész chili

- 3 gerezd fekete fokhagyma

- 1 tk. ras el hanout fűszerkeverék

- kb. 250g maccheroni tészta

- vaj + olaj

- 1 egész citrom

- friss petrezselyem

- só





Elkészítése:

A csirkemelleket csíkokra vágjuk. Egy serpenyőben kevés vaj+ olaj keverékén az apróra vágott gyömbért és chilit megfuttatjuk majd amikor az intenzív fűszeres illat már kellően belengte a konyhát, akkor a csirkemell csíkokat hozzáadjuk, és közepese lángon megpirítjuk azokat. Hozzáadjuk a fekete fokhagyma gerezdeket, és a kókuszkrémet. Sózzuk, és a Ras el hanout fűszerkeveréket is hozzáadjuk. Addig forraljuk amíg kellően besűrűsödik. Ha ez bekövetkezett, egy citrom levét hozzáadjuk, majd az időközben kifőzött tésztával együtt tálaljuk. Tálaláskor friss, aprított petrezselymet szórunk rá.

Tipp:
Koriander levéllel, esetleg kevés mentalevéllel még frissebb ízt adhatunk az éteknek. 

2016. február 28., vasárnap

Chilis-fekete fokhagymás csirkecomb sült kelbimbóval

....mindig van új a nap alatt. Még akkor is, amikor azt hisszük, hogy nem... pedig de.

Beleszerettem. Nem is tagadom. Hónapokig csak kerülgettük egymást, úgy is mondhatnám, hogy szemeztünk egymással. Pontosabban 3 hónapig. Aztán végül megtettem a lépést feléje....
Szóval valahogy így ismerkedtünk meg egymással a kis feketével, azaz a fekete fokhagymával. Az egyik német multiban találkoztam vele még tavaly decemberben. Szép volt, illatos és drága.... nagyon drága.... Aztán ahogy teltek a hónapok, úgy adta magát lejjebb. Én akkor mondtam igent neki, amikor már fele annyiért kellette magát, mint eredetileg. Megérte várni rá, mert egy igazi kuriózum, egy igazi ínyencség, egy igazi csemege. Fűszer és csemege. Így tudnám bemutatni őt, azaz a fekete fokhagymát. Kellemes csalódás volt az első randink. Amikor igent mondtam neki, határozott illata arra utalt, hogy bizony egy intenzív példánnyal lesz dolgom. De. Pont nem azt adta magából, mint amit mutatott. Hogy milyen is valójában? Kellemesen édeskés, szinte aszalt szilvára emlékeztető ízű, nyomaiban sem emlékeztető fokhagymával találtam magam szemben. Krémesen puha volt, szinte kenhető állagú. Rögtön adott volt a helyzet. Ezt az csemegét, egyfajta keleti ízvilágú ételhez tudtam már akkor elképzelni.  És így is történt.
És, hogy mitől fekete? Én is utána olvastam. Semmi hókusz-pókusz nincs a történetben, mindösszesen kb. 90 napig "érlelik" öregítik, fermentálják a fokhagymát. Az érés során éri el a színét, és az ízét. Azt az ízt, amely nyomokban sem hasonlít hagyományos, fiatal társáéra. Személyes véleményem az, hogy minden olyan ételbe beleilleszthető, amelybe az aszalt szilva. Csirke, pulyka elsősorban a társa. És ami szerintem az egyik legnagyobb előnye, hogy nem kell aprítani, reszelni. Szinte kenni lehet, annyira puha. Én chilit, szójaszószt, mézet, és friss gyömbért választottam mellé. Na, és néhány csirkecombot, amelyek úgy szívták magukba az ízeket, mint szivacs a vizet...






Hozzávalók 2 személyre: 

- 4 csirkecomb

- 1 fej fekete fokhagyma

- 2 ek. szójaszósz

- 1 egész chili

- 1 tk. friss gyömbér

- 1 ek. méz

- kb. 300g fagyasztott kelbimbó

- só

- olaj







Elkészítése:

A csirkecombokat egy éles késsel vágjuk be. Egy tálba öntsük bele a szójaszószt, az aprított chilit, a reszelt gyömbért, mézet, és a fekete fokhagymákat. Az egészet egy kanállal keverjük alaposan össze úgy, hogy a fokhagyma gerezdeket nyomkodjuk szét, azaz pépesítsük. Ha ezzel megvagyunk, akkor a bevagdosott csirkecombokat alaposan kenjünk, masszírozzuk meg ezzel a fűszeres páccal, és legalább egy éjszakán át hűtőbe hagyjuk pácolódni. Másnap sütés előtt legalább 1 órával vegyük ki a hűtőből a pácolt csirkecombokat, majd az előmelegített 200 fokos sütőben fólia alatt 20 percig, után 150 fokon fólia nélkül további 1 órán át süssük. A kelbimbókat vágjuk félbe, sózzuk meg, majd egy tepsire helyezzük el őket. Olajjal locsoljuk meg, és a 180 fokos sütőben kb. 40-50 perc alatt süssük meg. Az utolsó 10 percben grill funkcióra kapcsolva 200 fokon pirítsunk rájuk.

Tipp:
Tálaláskor friss korianderrel, vagy petrezselyemmel és aprított chilivel szórjuk meg a csirkecombokat.

2016. február 2., kedd

Citromos csirkemell hagymás-paprikás bulgurral

....még mindig szeretem a fűszeres csirkés ételeket...

..És persze nem csak a fűszeres csirkét. Bár azt gondolom sokan egyetértenek velem akkor, amikor azt állítom: a csirke nagyon is kívánja a fűszereket. Igenis jól áll a csirkének a fűszer. Pláne az intenzív fűszer. Na nem azt mondom, hogy borítsunk minden fűszert a csirkére, de ne fukarkodjunk vele ha már használjuk. Pláne, ha "ipari" csirkével van dolgunk. Márpedig szinte mindig csak azzal van dolgunk. Sajnos. A multi polcán azonban lehet kapni -állítólag- szabad tartású csirkét is, én most ezt vettem meg kedvezményes áron, és ezzel dolgoztam. Évente 1-2x belefutok ebbe a csirkébe akkor, amikor nagyon le van árazva, és azt tapasztalatból mondom, hogy tényleg van különbség a snassz ipari, és a szabadon tartott csirke között. Hát még ha háztáji csirke akad a kezünk, azaz a késünk alá! Annak milyen finom az íze!
Ha fűszeresebb ízekre vágyom, mondjuk úgy, hogy keleti fűszerekkel dolgozom, akkor szinte mindig vagy rizs, vagy bulgur a köret. A rizsnél is a jázmin rizs ami ezekhez a fűszerekhez jól megy. A bulgur amúgy nem annyira ismeretlen manapság, de mégsem mondanám hétköznapinak. Viszont egészséges, és gyorsan elkészíthető. Én a bulgurt is alaplével öntöm fel, ad neki egy alapízt. Még jobb lett volna, ha csirke csontból készült volna ebben az esetben, de az nem volt, viszont hagyma, babér, egész bors, és 30-40 perc türelem volt, így ezek után egy kellemes ízű alaplevet kaptam. Én nem főzőm a bulgurt, hanem a forró alaplével egyszerűen felöntöm, és fóliával letakarom, majd hagyom megdagadni, -kb. 15 perc- magába szívni az alaplevet. Nekem ez bevált, de ha valaki főzni akarja, akkor hajrá. Mivel a bulgur -még az alaplé ellenére sem túl ízes, így érdemes dúsítani mondjuk zöldségekkel. Színben is jót tesz neki, és ízben is ad hozzá.
És mivel az ételünk fő ízét a citrom adja, ráadásul most szezonja van a Meyer citromnak, így azt használtuk a csirkéhez, de természetesen a hagyományos citrom is jó lesz hozzá. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy 3 napon keresztül a multinál a Meyer citromot mint narancsot számlázták nekünk. Pedig becsületesek voltunk az első napon, ugyanis még szóltunk is a pénztárosnak, hogy nem narancs az, hanem citrom, de a pénztáros kedvesem csak annyit mondot: óóóó.... nem baj, nem tudtam. Mindegy, a narancs úgy is olcsóbb! 
Hát akkor mi nem tiltakozunk.....
Tokkal-vonóval 30-40 perc alatt egy finom, laktató és egészséges vacsora, vagy könnyű ebéd kerekedik ki ebből a néhány alapanyagból.

Hozzávaló 4 személyre
 
- 500g csirkemellfilé

- 200g bulgur

- 1 piros kaliforniai paprika

-  2-3 szál újhagyma

- alaplé (kb. 2-3dl)

- 1tk őrölt római kömény

- csipet őrölt fahéj

- 1 tk. fokhagymapor

- 1tk. őrölt gyömbér

- 1 citrom (nálunk Meyer)

- só

-olaj





  
Elkészítése:

A csirkemelleket megtisztítjuk, és szeletekre vágjuk. A szárított fűszerekkel alaposan bedörzsöljük, majd kb. 1 órára pácolni tesszük a hűtőbe. Ha van lehetőségünk akár egy egész napon át is pácolhatjuk. Sütés előtt kb. 30 perccel kivesszük a hűtőből, sózzuk és amikor már szobahőmérsékletűre melegedett a hús, egy serpenyőben kevés olajon megsütjük a húsokat. Ügyeljünk arra, hogy ne szárítsuk ki a melleket, így inkább közepes lángon, lassan süssük a húst, -félidőben a citrom levét facsarjuk rá a húsokra- és inkább 1 perccel előbb, mint 1 perccel később vegyük ki a serpenyőből őket. Ha a húsok megsültek, akkor egy tányéron lefedve tálalásig pihentessük. Ha kell kevés citromot még csepegtethetünk rájuk. A bulgurt egy mélyebb tálba tegyük, csipet sóval keverjük el, és a forró alaplével öntsük fel addig, hogy a bulgurt éppen ellepje. Alaposan keverjük össze, és fedjük le, hogy a gőzben párolódjon még. Időként keverjük meg, ha még nem puha, és folyadék is van a bulgur alatt, akkor a mikróban rásegíthetünk az újraforralásra. Ezért érdemes mikrózható tálban készíteni. Ha megpuhult a bulgur, és folyadék sincs már alatta, akkor adjuk hozz a kockára vágott kaliforniai paprikát, és a karikára vágott újhagymát.

Tipp:
Aprított mentával még frissebb ízt adhatunk a bulgurnak

2015. november 28., szombat

Ricottával és vörös áfonyával töltött csirkemell krémes polentával

Hogyan született meg ez a recept...
Az úgy volt, hogy tegnap mikor egy fárasztó munkanap, munkahét után Andival beszélgettünk arról, hogy mit is kéne szombaton ebédelni, nos a sorra jövő ötleteket pontosan így, ahogy jöttek, úgy vetettük is el sorban...
Késő délutáni beszerző utunkra -amely a multiba vezetett-, bíztuk a dolgot, azaz a választékot, hogy mit kapunk. Mikor beléptünk a multiba, pont a bejárattól 1 lépésre egy vesszőkosárba volt ömlesztve a vörös áfonya, amely mindkettőnk kedvence. Rögtön elmartunk 2 zacskóval. Nekem azonban beindult a gondolatom.... Mivel csirkemellet régen készítettem, így feldobtam az ötletet, hogy mi lenne, ha vörös áfányoval töltenénk meg csirkemellet, hozzá csicsókapürét ennénk. /"Zolikanéni" zöldséges boltjában hetek óta szemezek a csicsókával, annyira szépek, de most sem vettünk végül csicsókát. /
Az ötlet után azonnal leoltottam a lelkesedésemet, mivel Andi nem szereti a húst gyümölccsel, de meglepő módon ő mondta, hogy jó az ötlet. A multiban tovább menetelve a tejes részlegen nagy betűkkel hirdette magát a ricotta, hogy akciós áron elvihetem.... na nem kellett kényszeríteni, magamtól elvittem. Kezdett összeállni a kép. Ricotta, vörösáfonya.... A húson volt végül némi dilemmánk, én szűzre szavaztam, de mivel a csirkemell szintén akciósan kellette magát, így döntöttünk: őt visszük haza.  A polenta pedig úgy jött, hogy egyrészt szeretjük, másrészt ismerjük a meggyes prósza receptjét, szóval a vörös áfonya helyet cserélt a meggyel, és nem "szilárd" édesség, hanem sós, krémes változatban került végső stádiumába a kukoricadara, azaz puliszka, vagy prósza vagyis a polenta... Szerintem jól kombináltunk, mert a végeredmény igazolta az elméletünket. Egy nagyon krémes, nagyon szaftos, kellemesen édes-sós étel kerekedett ki a receptünkből, amely ezen a hideg, kissé télies napon igazi testet-lelket melengető étellé vált.
És mitől lett igazán krémes a polentánk? A válasz egyszerű. Rengeteg vajat adtam hozzá. Szerintem ez a titka, és lelke ennek a köretnek.




Hozzávalók 2 személyre

- 500g csirkemellfilé

- 250g ricotta

- kb. 10 dkg vörös áfonya

- kb. 2 marék kukoricadara

- 2-3 dl. tej + 2 dl. víz

- csipet őrölt szerecsendió

- só

- bors

- 2-3 dkg. vaj




Elkészítése:

A szobahőmérsékletű csirkemellfiléket nyitott szeleteléssel felvágjuk, majd sózzuk és borsozzuk. Egy tálba tesszük a ricottát és a vörös áfonyát, majd alaposan elkeverjük egy csipet sóval. Ezt a tölteléket elosztjuk a csirkemellfiléken, majd egyesével szorosan felgöngyöljük őket alufóliával, szaloncukor formájúra formázva. Ha ezzel megvagyunk, egy edénybe vizet töltünk, kevés sót adunk hozzá, és amikor felforrt a víz, ezeket a csirke "szaloncukrokat" beletesszük, és a gyöngyöző vízben kb. 30 percig főzzük/pároljuk. Amikor ez az idő letelt, a csirke "szaloncukrokat" kivesszük, és egy tálon kihűtjük. Amikor kihűltek, kibontjuk az alufóliából, és egy serpenyőben kevés olajon körbepirítjuk. Ezután elkészítjük a polentát. Egy edénybe öntjük a tejet + vizet, majd hozzáadjuk a kukoricadarát. Sózzuk, borsozzuk majd folyamatos keverés mellett megfőzzük a polentánkat. Amikor kellően sűrű, de azér mégt folyós, akkor adjuk hozzá a vajat, amitől még krémesebb lesz. Amikor elkészült, forrón tálaljuk a szeletelt csirkemellfilével.

Tipp:
Főzés közben a polentához reszelhetünk kevés szerecsendiót, sokkal finomabb lesz ezáltal .

2015. október 4., vasárnap

Gyrosos csirkehúsos szendvics házi sült krumplival

Gondolom nem vagyok egyedül azzal a dilemmával, hogy mit is csináljunk a maradék -vasárnapi- sült hússal, amikor már nem kívánjuk másod, pláne harmadnapos formájában. Kidobni meg hát ugye vétek.... Nos, én sokszor kerültem már ilyen helyzetbe. Szóval, erre találták ki a jó öreg szendvicset. Ebben a helyzetben egyszerűen újjá születik a sült húsunk. Ismert szakácsok, blogger kollégáknál már többször láttam ehhez hasonló szendvicseket. Úgy gondoltam, hogy én is elkészítem a mi verziónkat. Szerencsés helyzetben voltam, mert épp volt egy 1 napos ciabbatta itthon, ruccola salátánk, paradicsomunk, ezért ís gondoltam, hogy a maradékokat felhasználva dobjunk össze egy jó kis szendvicset. A csirkecombok mára voltak ütemezve, így azok frissen lettek sütve, de bőven maradt holnapra is belőlük. Házilag raktam össze egy gyros fűszerkeveréket, azzal pácoltam több órán át a combokat. A sült krumpli is "home made" volt, mint ahogy a tzatziki is. Utóbbi görög joghurttal, és mentával készült. 
A csirke bőrét sütés végén leválasztottam a húsról, és száraz serpenyőben mint a bacont, ropogóssá sütöttem. Isteni finom volt mikor ráharaptam, ráadásul a textúrák játékossága külön élmény volt.
Érdemes a krumplit sem a fagyóból kikapni, hiszen a saját magunk készített mégis csak az igazi. Én mindig sárga krumpliból sütöm a sült krumplit, a héját is rajta hagyom, mert úgy még finomabb. És tudjuk jól, hogy amúgy is a héja alatt van a vitamin. Só és bors, na meg egy jó forró sütő, és kevesebb mint egy óra alatt kész az illatos sült krumplink.
Ha még lesz hasonló kiránduló idő mint amilyen a mai napon is volt, akkor érdemes a kosárba ilyen szendvicset a bor mellé betenni, mert igazán trendi, és ami a legfontosabb: nagyon finom. Ennyi.





Hozzávalók:

- 6 db felső csirke comb

- oregánó

- őrölt római kömény

- őrölt fahéj

- őrölt piros paprika

- őrölt gyömbér

- görögszénamag

- fokhagymapor

- szerecsendió

- kakukkfű

- só

- cukor

- olaj

- kígyó uborka

- menta

- görög joghurt


Elkészítése

Elkészítjük a fűszerkeveréket. A só kivételével 1 tk. mennyiségű fűszert és cukrot veszünk alapul. Ezzel a keverékkel alaposan bedörzsöljük a combokat, majd legalább 2 órát a hűtőben pácoljuk. Sütés előtt legalább 30 perccel kivesszük a hűtőből, sózzuk a combokat, majd egy olajozott sütőtálban tesszük őket. Az előmelegített 160 fokos sütőben 1,5-2 óra alatt megsütjük őket. Amikor a combok megsültek, a bőrüket levesszük, és egy száraz serpenyőben ropogóssá sütjük. A bagettet, cibattát félbevágjuk, salátát teszünk bele és gazdagítjuk paradicsom karikával. Erre kerül a hús, majd a ropogós bőr, végül tzatzikivel megkenjünk.

Tipp:
Friss kecskesajttal tovább gazdagíthatjuk a szendvicsünket.



2015. október 1., csütörtök

Nagyon fűszeres csirkecomb, petrezselymes-mentás bulgurral

Azt gondolom nagyon sokan, nagyon sokféleképpen, nagyon tudnak hasonló ételt készíteni.... azaz nagyon tudnak fűszerezni.
Nem tagadom, nagyon szeretem a fűszeres ételeket. Szeretem ha van karaktere, íze, de úgy is mondhatnám, hogy sava-borsa egy ételnek. Nem mondom, hogy minden ételbe csak úgy öntöm féktelenül a fűszereket, de tény: szeretek kísérletezni. Szeretem kerekké tenni az ilyen vagy ehhez hasonló ételeket. Sós-édes-savanykás-kellemesen csípős ízekkel "játszok" minden egyes olyan étellel, amely engedi a különböző fűszerek kombinációját. És ez az étel pont ilyen. Tapasztalatom szerint a csirkehús az az alapanyag ami a legjobban felveszi a fűszereket. Neki jól áll, ha kicsit jobban megszalad a kezünk a fűszerezés terén. A nyáron ültettem chilit a kertbe, így az a kert "adománya" volt, mint ahogy a petrezselyem és a menta is, de a többi fűszert a multi adta nekem ehhez a recepthez. Szerintem egy kellemesen csípős-fűszeres ételt sikerült összehoznom a sütés végére, amelyet különösen a hideg napokra ajánlok. Mert tudjuk jól, hogy a csípős melegít, így tessék bátran csípőzni. Nem kell, hogy lángoljon az ember szája, de a  finom csípős íz, csak erősíti az ember fiát!
A bulgur az egyik kedvenc köretem. Úgy 5-6 éve vettem először, és azóta a rabja lettem. Mondjuk nyáron kevésbé használom, de ősztől-tavaszig legalább havonta 1-2x biztos az asztalunkra kerül. Érdemes becsületes házi alaplével megkínálni ezt a finom, és nem utolsó sorban egészséges köretet. Felejtsük el végre a "kockás" alaplevet! Én éppen csirke "alkatrészeket" főztem a macskáinknak, így ebből az alapléből merítettem a bulgurhoz, de tökéletesen megfelel hozzá a zöldség alaplé is.
Azt gondolom ez tipikusan az az étel, amelyet nagyon lehet személyre szabva fűszerezni, ízesíteni, szóval érdemes kísérletezni. Csak bátran használjuk a különböző keleti ízvilágra jellemző fűszereket, nem kell megijedni tőlük. A hús meghálálja nekünk a bátorságunkat. Pláne, ha van időnk a pácolásra, mert akkor egy igazán ízes húst tudhatunk magunkévá a sütési idő elteltével.
A fűszerek sokasága a sütési idő alatt pedig annyira körbe lengi az otthonunkra, hogy ember legyen a talpán aki ellen tud áll egy ilyen fűszeres húsnak.....






Hozzávalók 4 személyre:

- 4 db csirke felsőcomb

- bulgur (kb. 200g)

- 3-4 db koktél paradicsom

-bors

- őrölt kömény

- őrölt fahéj

- őrölt fokhagyma

- őrölt gyömbér

- kurkuma

- szerecsendió

- őrölt szegfűszeg

- cukor

- újhagyma

- chili

-só

- alaplé

- meta

-petrezselyem

- citrom

- olaj


Elkészítése: 

Az őrölt fűszerekből és a cukorból kb. 1-1 tk. mennyiséget összekeverünk, majd a csirkecombokba alaposan beledörzsöljük. Kb. 1-2 órán át pácoljuk a hűtőben, majd szobahőmérsékletre melegítjük. (kb. 1 óra) Amint ez megvan, alaposan sózzuk, és egy megmosott félbevágott citrommal együtt egy kiolajozott sütőtálba tesszük át őket. Alufóliával letakarva az előmelegített 180 fokos sütőbe tesszük be, és kb. 30 percig sütjük így, majd 150 fokra levéve a hőfokot 1,5 órán át sütjük még őket. Ezután a fóliát levéve grill funkcióra kapcsoljuk a sütőt, és 200 fokon rápirítunk a húsokra.
Amíg sül a hús, a köretet elkészítjük. Egy mélyebb keverőtálba öntjük a bulgurt, sózzuk és borsozzuk, majd felöntjük a bulgur mennyiségét alapul véve 2x mennyiségű forró alaplével. Lefedjük folpackkal, de 10 perc elteltével átkeverjük. Ha kell forró alaplével pótoljuk a felszívott folyadékot. Kb. 15-20 perc alatt megpuhul a bulgur. Ha ezzel megvagyunk, frissen aprított petrezselyemmel, mentával és darabolt paradicsommal ízesítjük.
Tálaláskor a csirkecombokat friss chilivel, újhagymával hintjük meg.

Tipp:
Tálaláskor a  csirkecombokhoz adhatunk 1 ek. tejfölt vagy joghurtot, így sokkal selymesebb lesz a fűszerezés.


2015. június 11., csütörtök

Fokhagymás-rozmaringos csirkecomb

Jelentem, hogy több mint egy hete tombol a nyár, és nem elég nekünk a napi 30-32 fok odakint, megfejelem idebent úgy plusz 150 fokkal. Mert én csak beizzítottam a sütőt. Na jó... azért -lévén este, munka után voltam- "védőital" gyanánt, jó hideg rozéfröccsel védtem magam a "kiszáradástól".
Az alanyként használt "Boldog" csirke most debütált nálunk, kíváncsi voltam, hogy mitől jobb az íze mint az "ipari" csirkének, így nem szerettem volna erősen fűszerezni a combokat. A kertből szedett friss, zsenge rozmaringot és a zöldségesnél vett friss, új fokhagymát vetettem be fűszernek, és egy kisebb citromot feleztem el majd tettem bele a sütőtálba, hogy egy kellemesen fűszeres húst kapjunk a sütés végére. Természetesen még só és frissen őrölt borsot tekertem még a csirkecombokra. Az alacsony hőmérsékleten való sütésnek köszönhetően rendkívül szaftos, omlós combok sültek meg a közel 3 óra alatt. Aki rendszeresen olvassa a blogomat, az tudja jól, hogy én képes vagyok 3-4 órát is sütni egy húst alacsony hőfokon, mert -és ezt vagy 100 alkalommal tapasztaltam- sokkal jobb állagú húst kapunk így sütés végére, mintha durr bele a 200 fokos sütőbe siettetjük a húst, csak azért, hogy 1 óra múlva már ehessünk. A másik, hogy a friss fűszernövények a magas hőfokon egyszerűen megégnek, és megkeserednek. Ezáltal élvezhetetlenné válik a hús. Én a pirítás ideje alatt a húsok alá dugtam el a rozmaring ágakat, hogy a grillezés során véletlenül se égjenek meg. Fontos, hogy a sütés alatt legalább 2x locsoljuk meg az ízes szafttal a húsokat, mivel így egyformán járja át a húst a fűszer. És persze a sütés alatt a citromból, illetve a fokhagymából kiengedett aromás ízek egy szinttel magasabbra emelik a hús fűszerezettségi szintjét. Nem kell túl variálni egy egyszerű sültet, de mégis lehet egy pici csavart belevinni a sütésbe anélkül, hogy "flancos" hozzávalókkal dolgoznánk.
Köretnek spárgát és új krumplit ettünk, de krumplipürét is el tudnék hozzá képzelni.









Hozzávalók 2 személyre

- 4-5 db csirke felsőcomb

- friss rozmaring

- 1 db fokhagyma

- 1db citrom

- frissen őrölt bors

- só

- olíva olaj


Elkészítése:

A csirkecombokat borssal, sóval dörzsöljük be. Egy sütőtálat vékonyan kenjünk ki olíva olajjal, majd helyezzük rá a combokat. Friss rozmaring levelekkel szórjuk meg őket, majd kevés olíva olajjal locsoljuk meg. A combok mellé helyezzük el a megmosott és félbevágott citromot, és a szintén megmosott, félbevágott fokhagymát. Alufóliával fedjük le, és mehet az előmelegített 150 fokos sütőbe 2,5 órára. Időnként locsoljuk meg a szafttal, végül az utolsó 10-15 percben emeljük meg a hőfokot 200 fokra, és süssük ropogósra a csirke bőrét.

Tipp:
Ha nagyobb sütőtálcán sütjük a húst, akkor érdemes a sütés utolsó órájába a megmosott, héjas krumplit hozzátenni, így együtt sül meg a hús és a krumpli is, amely kellően ízes lesz.

2015. április 21., kedd

Aszalt paradicsommal töltött csirkemell brokkolipürével

Egész éjjel nem tudtam aludni. Hogy "altassam" magam -gondolatban- főztem... Szóval ez a recept úgy hajnali 2-4 között született meg a fejemben.
Az idő egyre melegebb lesz, így egyre inkább háttérbe szorulnak a fajsúlyos, nehéz ételek, felváltják őket a könnyű szárnyas vagy halas ételek, amelyekhez jól passzolnak a zöldség vagy saláta köretek. Rólam elmondható, hogy általában abból főzök amit a spejzban, mélyhűtőben találok, legfeljebb a friss zöldségért ugrom el a zöldségeshez. A képen látható "kompozícióhoz" is mindösszesen a brokkolit kellett frissen beszereznem, minden más "raktáron" volt. Ugyanakkor szomorú szívvel konstatáltam, hogy az aszalt paradicsomom fogytán van, de most ennek ellenére nem spóroltam vele. Ugyan nem látszik, de a töltelékbe került még medvehagyma is. Erősen megy le a szezonja, így amíg és amibe csak lehet, teszek belőle.
Igyekeztem a két fő alapanyagot - a paradicsomot és a brokkolit- kétféle képen is megjeleníteni a tányéron. A brokkoli rózsákból készítettem egy vajas-brokkoli pürét, a szárából pedig egy ress, "harapható" köretet. És, hogy ne legyen csupasz, spagettivel tekertem körbe, kvázi kiegészítve a köretet. A paradicsom egyrészt megjelenik aszalt formában, másfelől grillezett formában is jelen van. Szuper édes fürtös paradicsomot sikerült vennem a zöldségesnél, igaz meg is kérték az árát, de legalább van íze. Az ecetes gyöngyhagyma is kapott pár perces forró "napsütést"a grill alatt, szerintem jól kiegészítette a savanykás íze a paradicsom édeskés ízét.
Bátran ajánlom ezt a rendkívül egészséges ételt egy könnyű nyári estén, vagy hétköznap ebédre egyaránt.





Hozzávalók 2 személyre

- 1 egész csirkemell filé

- aszalt paradicsom

- 1 brokkoli

- medvehagyma

- fürtös paradicsom

- ecetes gyöngyhagyma

- vaj + olaj

- só

- bors


Elkészítése:

A csirkemell filét kinyitjuk, majd óvatosan a tenyerünkkel megklopfoljuk. Sózzuk, borsozzuk, megtöltjük aszalt paradicsommal, aprított medvehagymával és szorosan feltekerjük. Alufóliára helyezzük, szaloncukor formában jó szorosan feltekerjük, és alaplében vagy sós gyöngyöző vízben főzzük kb. 10 percig. A vízből kivéve kb. 10-15 percig pihetejük, majd az alufóliából kicsomagolva egy serpenyőben olaj + vaj keverékén szép pirosra sütjük. A brokkolit rózsáira szedjük és egy edényben annyi lobogó sós -vagy alaplében- vízben amennyi ellepi, pár percig főzzük. Leszűrjük, -kevés vizet hagyunk alatta- és kb. 3-4 dkg vajat adunk hozzá, végül egy botturmix segítségével pürésítjük. Kóstoljuk meg, ha kell sózzuk, borsozzuk. A brokkoli szárát hámozzuk meg, és főzzük vagy pároljuk addig, még harapható állagú nem lesz. Vigyázzunk, nehogy túl puha legyen, mert akkor nem tudjuk a kifőtt spagettivel áttekerni. A paradicsomokat és a gyöngyhagymát pár percre a forró grill alá tesszük, vagy egy forró serpenyőben kevés olajon pörgessük át.

Tipp:
Az aszalt paradicsom mellé friss spenótot is használhatunk.






2014. december 17., szerda

Az én marokkói csirkém




Rájöttem, hogy szeretem a marokkói konyhát. Igaz, sosem ettem még autentikus marokkói ételt, sőt Marokkóban sem jártam még sosem. Akkor, hogyan is szerethetem? Végtelenül egyszerű a válasz. Szeretem a fahéjat, a köményt, a kurkumát, a chilit és még sorolhatnám azokat a fűszereket amelyeket a marokkói konyha használ. Na és a couscous-t, amit én most bulgurra cseréltem lévén ez volt itthon, és sáfrány helyett kurkumát használtam.
Az internetre és Jamie Oliver-re voltam hagyatkozva amikor kitaláltam, hogy tegnap én bizony marokkói csirkét fogok készíteni. J. O. ezt a receptet bárányból készítette ugyan, de én megelégedtem a csirkével is, ráadásul a bárány beszerzése sem túl könnyű. Meg különben is... Magát a receptet kissé átalakítottam, ezért is adtam azt a nevet az ételnek, hogy az én marokkói csirkém. Ezzel az étellel gyakorlatilag magamat örvendeztettem meg a leginkább, mivel a párom sem a padlizsánt, sem a bulgurt sem a hús-gyümölcs kombót nem kedveli, de ennyi önzőség így az év végén nekem is jár. Javára legyen mondva, azért megkóstolta.
Maga az étel tokkal-vonóval 40 perc alatt elkészül, és ebből maga a padlizsán sütése volt a legtöbb, ami közel 30 percet vett igénybe. Pont ezért, akár előzőleg is meg lehet sütni a padlizsánt így ez az étel egy remek, gyors vacsora is lehet akár egy hétköznap estén is.












Hozzávalók:

- 1 padlizsán (fejenként egy fél)

- bulgur

- 40 dkg csirkemellfilé

- 0,5 liter alaplé (víz)

- aszalt füge

- friss gyömbér

- 1 gerezd fokhagyma

- őrölt kömény

- őrölt fahéj

- őrölt chili

- kurkuma

- 1 citrom

- só

- bors

- olaj

Elkészítése:

A padlizsánt az előmelegített 220-230 fokos sütőben kb. 20-30 perc alatt megsütjük. Kivesszük és hűlni hagyjuk. Ez idő alatt a csirkét megmossuk, és csíkokra vágjuk. Egy keverőtálban az őrölt fűszereket (1-1 tk-nyi) és ízlésünknek megfelelő mennyiségű reszelt gyömbért és fokhagymát a sóval, 1/2 citrom levévell és az 1 ek.-nyi olajjal elkeverünk. Ebbe a pácba alaposan beleforgatjuk a csíkokra vágott húst, és legalább 30 percig pácolni hagyjuk. Egy másik tálba a bulgurt elkeverjük egy csipet sóval és 1 tk. kurkumával és felöntjük a forró alaplével (vízzel) , letakarjuk és hagyjuk megpuhulni. Egy serpenyőbe olajat hevítünk és megsütjük a húsokat, ügyelve arra, hogy ne száradjanak ki. Tálaláskor a félbevágott (sült) padlizsánba töltjük a bulgurt, ráhalmozzuk a csirkét és aszalt fügével vagy más aszalt gyümölccsel tálaljuk.

Tipp:
Ha hozzájutunk akkor korianderrel is dekorálhatjuk, illetve használhatunk még mandulát, pisztáciát is.

2014. december 5., péntek

Joghurtos sült csirke, illatos rizzsel





A napokban megint vágytam valami nagyon fűszeresre. Ilyenkor automatikusan húsban gondolkodom, és akkor is csirkében. Ugyanis -szerintem- a csirke húsa tipikusan az a "minden fűszert felvevő" hús. Régebben készítettem már joghurtos csirkét, így mivel a neten bogarászva szintén szembetaláltam magam vele, eldöntöttem, hogy ezt az ételt fogom elkészíteni. A lelke ennek az ételnek maga a joghurtos pác, érdemes akár egy egész napot is pácolni a csirkét mielőtt megsütjük. Javaslom, hogy erőteljesebben fűszerezzük ilyenkor a húst, mivel tapasztalatom szerint a joghurt tompít a fűszerek erősségén. Nyugodtan lehet karakteresebb fűszereket is használni, (pl. kakukkfű) bár én inkább a keleti fűszereket preferálom. És mivel közeledik a karácsony, így próbáltam egy kevés karácsonyi illatot, ízvilágot belecsempészni az ételbe. Ezt pedig a fahéj, szegfűszeg, illetve a reszelt Bio narancshéj illatával értem el, legutóbbit egy drogériában vettem. Ha "kezelt" narancsot veszünk, és annak a héját reszeljük le, akkor azt mindenképpen forró vízben alaposan mossuk meg, és töröljük szárazra. Utóbb gondolva a narancshéjból többet is használhattam volna, de nem tudtam mennyire fog kiérződni a csirkén. Ez is egy példa arra, hogy érdemes kísérletezni, játszani az ízekkel.







Hozzávalók:

- 6 db csirke alsócomb

- 2 kis pohár zsíros joghurt

- 1 tk. friss gyömbér

- 2 gerezd fokhagyma

- 1 tk. csilipor

- 1 tk. őrölt római kömény

- 1 tk. őrölt fahéj

- 1 tk. Bio reszelt narancshéj (Alnatura (DM) márkájút használtam)

- pár szem szegfűszeg

- 1 rúd fahéj

- zacskós rizs

- só

- cukor

Elkészítés:

A csirkéket megmossuk, bőrüket lehúzzuk. Egy késsel a húson pici bevágásokat ejtünk, ezzel segítve a pácolást. Egy keverőtálba öntjük a joghurtokat, ehhez adjuk hozzá a reszelt gyömbért, fokhagymát, a csiliport, római köményt, őrölt fahéjat, a narancshéjat, a sót, és egy kevés cukrot. Ha kikevertük a fűszerekkel a joghurtot és kellemesen fűszeresnek, sósnak-édesnek ítéltük meg, akkor ebbe a páclébe forgatjuk bele a csirkecombokat. Hűtőbe tesszük és legalább 2 órát pácolódni hagyjuk őket. Ha ennél több időnk van, akkor 2-3 óránként érdemes megforgatni a húsokat. A sütés előtt legalább 1 órával kivesszük a húsokat a hűtőből, és az előmelegített 180 fokos sütőben egy sütőtálban a joghurtos páclével együtt, fólia alatt kb. 1 órán át sütjük őket. A sütés vége előtt 10 perccel érdemes levenni a fóliát, kicsit rápirítani a húsokra. A rizshez a vizet feltesszük főni az 1 rúd fahéjjal, a pár szem szegfűszeggel és kevés sóval. Ha már forr a vizünk beletesszük a rizst, és a gyártó szerinti ideig főzzük azt.

Tipp:
Ha hozzá tudunk jutni friss korianderhez, akkor dekorálhatjuk vele a csirkénket tálaláskor. Illetve a kész forró rizshez keverhetünk friss bébi spenótot vagy mángoldot is.

2014. november 12., szerda

Thai zöld curry-s csirke




Úgy körülbelül egy hónapja szereztem be Thai zöld curry port, amelyet eddig még nem próbáltam ki. Aki ismer az tudja nagyon jól, hogy nem szeretem a "gyári" fűszerkeverékeket, én magam szeretem a fűszereket házasítani. Viszont mivel koriandert, lime levelet nem tudok beszerezni, ezért ebben az esetben muszáj kompromisszumot kötnöm. Maga a Thai curry fűszerkeverékem a következőket tartalmazza: citromfű, koriander, kömény, bazsalikom, lime levél, fokhagyma, bors, chili. Viszont nem szerettem volna csak erre a fűszerkeverékre alapozni a csirkém utolsó földi útját, így én további fűszereket, ízesítőket adtam ehhez az ételhez. Úgymint gyömbér, édeskömény, szójaszósz. Szerintem nagyon "fain" lett az étel, bár az öndicséret büdös, elég legyen az hozzá, hogy Andi másnap is ebből kért estebédre, ami nála -lévén eléggé intenzíven fűszeres- eléggé ritka eset.




Hozzávalók:

- 1 egész csirkemellfilé

- Thai zöld curry fűszer

- friss gyömbér

- 1 édeskömény

- 2 gerezd fokhagyma

- 1 kisebb fej vöröshagyma

- tejszín (kókusztej)

- szójaszósz

- rízs

- 1 piros húsú paprika

- só

- vaj

Elkészítés:

A csirkemellet megmossuk, megtisztítjuk és közepes méretű kockákra vágjuk. A hagymákat finomra aprítjuk és egy magas falú edényben kevés vajon megfuttatjuk. Amikor már üvegesre párolódtak, egy tk. friss aprított gyömbért adunk hozzá. Jól elkeverjük, majd ehhez adjuk a torzsájától megszabadított, kisebb darabokra vágott édesköményt. A zöld szárát félretesszük a díszítéshez. Pár perc után a csirkemell kockákat is hozzáadjuk ehhez az alaphoz. Miután kifehéredett a csirke, kb. 2-3 tk. curry fűszert adunk hozzá. Megvárjuk még levet enged a csirke, ha esetleg kevés lenne ez a mennyiség akkor vízzel, vagy ha van akkor alaplével pótoljuk a folyadékot. A szójaszósszal ezután "sózzuk" a csirkét, de vigyázzunk vele, inkább többször keveset belőle, mint egyszerre sokat. Ha a csirke megpuhult, és számunkra megfelelően fűszeres már, akkor adjuk hozzá a tejszínt, és egyet forralunk rajta. (Jázmin) rizzsel tálaljuk, és dekoráljuk a kisebb kockára vágott piros húsú paprikával és az édeskömény zöld szárával.

Tipp:
Aki szeretné az friss, vagy szárított chilivel tovább erősíthet az ízeken.

2014. október 23., csütörtök

Vajas rozmaringos csirkemell, zelleres krumplipürével




Ezt az ételt a "mi van a spejzban" történet szülte. Azt láttam, hogy a hűtőben 3 egész mellfilé várja földi életének utolsó felvonását, de azt nem tudtam eldönteni, hogy milyen formában. Szóba került a gyrostól kezdve a töltött csirkemellig minden, de valahogy semmire se tudtam azt mondani, hogy hűűűű de megkívánnám. A spejzban -lévén hét eleje volt- pár szem krumpli, gyökérzöldség, saláta, hagymák, paprika és paradicsom, no és egy fél zeller képviselte a zöldség szekciót. És ekkor jött az Isteni szikra, mi lenne ha a fél zellerből és a pár szem krumpliból csinálnék pürét egy kis vajjal és petrezselyemmel, a csirkét pedig a rozmaring-fokhagyma duo kísérné utolsó földi útjára. Aki(k) olvassák a blogomat ők tudják, hogy általában én az alacsony hőmérsékleten való sütés mellett kardoskodom, és ez most is így volt. Ettől (is) maradt "szaftos" és omlós a hús, no meg a vajtól. És bizton állítom, hogy életem egyik legjobb rozmaringos csirkéjét, illetve püréjét sikerült elkészítenem. Ezt egyrészt onnan tudom, hogy Andi 2x is evett ebből az ételből, másfelől Bobek macska is repetáért nyávogott. Kell ennél több visszajelzés?






Rozmaringos csirkemellfilé 

- csirkemellfilé

- friss rozmaring

- fokhagyma

- só

- bors

- olaj+vaj

Zelleres krumplipüré

- zellergumó

- krumpli

- só

- vaj


A csirkemellfiléket az esetleges lógó "cafatoktól" megszabadítjuk, megmossuk majd megtöröljük. Egy sütőtálat vékonyan olajjal kikenünk, majd -és most tessék figyelni, bár lehet nem lesz új amit írok- megsózzuk és borsozzuk ezt az olajat. Erre helyezzük rá a melleket, amelyeket felülről is megsózunk és friss, aprított rozmaringot nyomkodunk rájuk. A sütőtálba még 1-2 gerezd összenyomkodott fokhagymát is teszünk, és kevés folyadékot öntünk a mellek alá. A csirkék tetejére 1-1 darabka vajat is teszünk, és alufóliával letakarva az előmelegített 140 fokos sütőbe kb. 1-1,5 óra alatt megsütöm. Az utolsó 30 percben gyakran locsolgatom a vajas-fokhagymás lével, ez segít abban, hogy ne száradjon ki a mellünk. A sütési idő függ a mellek vastagságától is, ezt vegyük figyelembe. Amíg a hús sül, addig a megpucolt és apró kockákra vágott zellert és krumplikat sós vízben puhára főzzük, végül pürésítjük és egy kevés vajjal montírozzuk.

Tipp:
A zelleres krumplipürébe adhatunk friss aprított petrezselymet is, amely mind színben, mind ízben feldobja a köretünket. 




2014. október 9., csütörtök

Balzsamos csirkecomb, keleti ihletésű illatos sütőtökkel




Az elmúlt napokban egyre több olyan recept kavarog a fejemben amelyhez sütőtök kell. Lévén, hogy szezonja is van, így elég olcsó alapanyag ahhoz, hogy bátran kísérletezgessünk vele. Ehhez a recepthez egy 1kg-os példányt szereztem be, kemény 110ft-ért. Köretként, kettőnknek 2x-i evésre volt elég ez a mennyiség. Ennek az ételnek 2 előnye van. Az egyik az, hogy a köret és a hús is egyszerre készül el, a másik pedig, hogy egészséges. A hűvösebb őszi-téli napokban a sütőtök szép narancssárga színe a nyarat varázsolja otthonainkban, kontrasztot állítva a fahéjas (illatú) sütőtök télies hangulatvilágának. Nem szeretnék reklámot csinálni egyik fűszergyártónak sem, de én most a "K"-betűs gyártó BIO fahéját használtam, és eszméletlenül finom mind az íze, mind az illata.
A múlt héten rizottót készítettem sütőtökből, most mindenképpen hús mellé szerettem volna párosítani, mint köretet. Ezek a nemesített -mert szerintem azok- tökök kellemesen édesek, így olyan ízeket, fűszereket gondoltam mellé, amelyek részben kiegészítik, részben ellensúlyozzák ezt az édes ízérzetet. Ebben az ételben a sütőtök adja magát az édes ízt, a szójaszósz pedig a sósságot. A keleti fűszerek pedig szépen kiegészítik, háttérből támogatják e kettőt. Szerény véleményem szerint a csirkehús az a hús, amely a legjobban felveszi a fűszereket. De. Szerintem ezekhez a nagyon fűszeres ételekhez általam csak "iparinak" nevezett csirkéket szabad használni, mivel a valóban háznál tartott csirkék finom "házias" ízét vétek lenne elnyomni a túl intenzív fűszerekkel. A hús pácolására ajánlott legalább 2 órát szánni, de ha egy egész napot pácolódik, az csak javít a csirke, földi életének utolsó napján.




Balzsamos csirkecomb (pác)

- 6 db alsó csirkecomb

- 2 ek. szójaszósz

- 2 ek. balzsamecet

- 1 ek. barnacukor

- 1 tk. friss gyömbér

- 1 kisebb gerezd fokhagyma

- pár csepp Tabasco


Illatos sütőtök

- sütőtök

- 1 tk. római kömény (őrölt)

- 1 tk. őrölt fahéj

- 1 kisebb/közepes lilahagyma

- só

Először a pácot készítjük el egy nagyobb tálban a fentebb leírt mennyiség alapján. A gyömbért és a fokhagymát a páclébe reszeljük, majd a cukor hozzáadását követően azt a feloldódásáig kevergetjük. Ebbe a páclébe helyezzük a combokat és hűtőben legalább 2 óráig pácoljuk. Érdemes többször átforgatni, hogy a pác jól átjárja a húsokat. A pácolásra szánt idő leteltét követően a sütőtököt megpucoljuk, a magjait eltávolítjuk és ízlés szerinti kockára vágjuk. Én nagyobb kockákra vágtam, mivel úgy számoltam, hogy a csirke kb. 1-1,5 óra alatt sült meg, tehát a sütőtök se legyen püré állagú a sütés végére, hanem maradjon picit harapható. A kockákra vágott sütőtököt egy keverőtálba raktam, majd ízesítettem 1-1 tk. fahéjjal és őrölt római köménnyel, majd egy csipet sót adtam hozzá, végül jól összeforgattam a félkarikára vágott lilahagymával. Egy hőálló tálba elterítettem a fűszeres-illatos, sütőtökös-lilahagymás keveréket, erre ráhelyeztem a combokat, majd a maradék páclével is meglocsoltam. Az előmelegített 180 fokos sütőben 1 órát fólia alatt, és kb. 15 percet fólia nélkül sütöttem a húsokat. Ez idő alatt a hús puhára, a sütőtök kellemesen harapható állagúra sült. Tálaláskor a tepsi alján összegyűlt és időközben besűrűsödött páclével a húsokat meglocsoltam.

Tipp:
A sütőtököt fűszerezhetjük még őrölt szerecsendióval is, illetve bármilyen keleti fűszerrel, de ügyeljünk arra, hogy ne essünk túlzásba, maradjon meg a tök elsődleges íze.

2014. szeptember 1., hétfő

Konfitált csirkemáj kenyér kanapén, paradicsomlekvárral







Szeretek konfitálni. Mielőtt rosszra gondolna az aki nem ismerné a szó jelentését, el kell, hogy mondjam neki: ez egy nagyon lassú, és bő olajban vagy zsírban való sütési mód. Méghozzá egy remek sütési mód. Ha gyorsan szeretnénk valamit elkészíteni, akkor ezt most felejtsük el, mivel ennél a sütési módnál több órára lesz szükségünk. És, hogy mi értelme van mondjuk egy csirkemájat 2 órán át sütni? Nos, azért, hogy krémesen lágy májat kapjunk a sütés végén. És aki nem hiszi, hát járjon, azaz "süssön" utána!
Pirítóssal, és egy kevés paradicsomlekvárral tökéletes Brunch (reggeli+ebéd egyben), vagy este egy pohár rozé pezsgővel kitűnő vacsora.


Konfitált csirkemáj



- 50 dkg csirkemáj

- zsír vagy olaj

- vöröshagyma

- kakukkfű

- só

- bors

A recept végtelenül egyszerű. Egy sütőtálban vagy hőálló tálba a megtisztított csirkemájakat egy félbevágott vöröshagymával együtt elhelyezünk. Sózzuk, borsozzuk a májakat és 1-2 szál kakukkfű ágakat teszünk rájuk. Ráöntünk annyi felolvasztott zsírt vagy olajat amennyi bőven ellepi a májakat, és az előmelegített 100-110 fokos sütőben fólia alatt kb. 2 óra alatt megsütjük a májakat. Miután megsült a máj, egy kiszúróval a kenyér belsejét a sütőben vagy egy serpenyőben szép aranyszínűre pirítjuk. Erre a kanapéra helyezünk 1-2 db májat, dekoráljuk kakukkfűvel és kínálunk mellé paradicsomlekvárt.

Tipp:
Kalácsot is piríthatunk a májhoz, sokkal finomabb lesz vele.

2014. augusztus 7., csütörtök

Hortobágyi palacsinta, lecsómártással








Szerencsére még mindig jelentős mennyiségben terem a paradicsom és a paprika is kertben, így adott, hogy lecsót is készíthetünk ha kedvünk támad. És miért ne támadna? Szeretjük és kész. Ahány ház annyiféle képen készítik a lecsót. Pár hete is készítettem lecsót, akkor krumplival és gombával dobtam fel. Ma viszont a klasszikus hortobágyi palacsintát értelmeztem újra, és készítettem el lecsómártással.

Hortobágyi palacsinta, lecsómártással

- 6 db alsó csirkecomb

- 2 db lecsópaprika

- 1db hegyes erős paprika

- 4 db közepes paradicsom

- 1 fej vöröshagyma

- 3-4 gerezd fokhagyma

- só

- olaj

Egy nagyobb méretű edényben olívaolajon a kockára vágott hagymát üvegesre párolom, majd az időközben kicsumázott és karikára vágott paprikákat és a cikkekre vágott paradicsomokat hozzáadom. A fokhagymát megpucolom és a kés lapjával összenyomom és ezt is hozzáadom. A lecsóalapunkra fektetjük a besózott csirkecombokat és fedő alatt elkezdjük lassú lángon párolni a húst. Nem kell vizet aláönteni, a zöldségekből és a húsból a lassú tűzön való főzés során elegendő folyadék fog keletkezni. A főzés során viszont ha túl sok víz párologna el, akkor pótoljuk azt. Különösebb fűszereket nem igényel a lecsónk, de aki szeretné tegyen hozzá valamilyen zöld fűszert. A combokat időnként forgassuk meg, és főzzük mindaddig amíg a csontról le nem válik a hús. Amikor ez bekövetkezett és a levünk is beforrt, akkor a combokat vegyük ki, és lecsónkat egy botturmix segítségével pürésítsük. Kóstoljuk meg és ha kell egy kis sóval, borssal fűszerezzük még.
Palacsintatésztát készítünk a szokott módon és a serpenyőben mini palacsintákat sütünk. A tányérra öntött lecsómártásra fektetjük a palacsintákat úgy, hogy az alsóra teszünk a feldarabolt húsokból, majd erre jön egy palacsinta, és ezt megint megismételjük. Gyakorlatilag tornyot építünk.
Tejföllel érdemes még meglocsolni, dekorációnak pedig apróra vágott paprikát és paradicsomot is adhatunk hozzá.

Borajánlat:
Siller vagy Kadarka passzol hozzá a legjobban szerintem.

Tipp:
Ha valaki szeretné akkor a lecsós alapba fűszerpaprikát is tehet.