A következő címkéjű bejegyzések mutatása: alaplé. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: alaplé. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. november 14., hétfő

Hurkával töltött csirkecombfilé hagymás velouté mártással és lila burgonya chipsszel

...tegnap "Pancsoltunk" amelynek köszönhetően egy új alapanyaggal tértünk vissza a konyhába. Ez az új alapanyag nem más mint a lila burgonya.

Mielőtt valaki félreértené a pancs ebben az esetben nem valami lőre, vagy valami strandolási tevékenység, hanem egy piac, amely piac minden vasárnap tárja ki kapuit Pesten a Tűzoltó utcában. Idén nyáron indult ez a piac, amely talán több is, mint egy piac. Úgy mondanám, hogy egy családi gasztro dzsembori. Maga a piac sem klasszikus, legalábbis első látásra. Nem túl szellős, nem túl tágas, de pont ezért jó, pont ezért szeretjük. Itt mindenki beszél mindenkivel, itt mindenki "ismerős" a másiknak. És tényleg. Mi most voltunk negyedszer, de szinte csak "ismerős" arcokkal találkoztunk. Mindegyik alkalommal amikor voltunk, hol több, hol kevesebb időt tudtunk beszélgetni 1-1 árussal. Így volt ez most vasárnap is, amikor Reni standjánál álltunk meg, hiszen nem tudtam nem észrevenni a szép lila burgonyáját. Reni (Reni's veggie world) nagyon közvetlen volt, és kellő információval látott el minket a zöldségei eredetéről, illetve adott tippeket, hogy mit mire is lehet(ne) használni. Szóval lila burgonyát vettünk tőle, amit ma már használtam is. Ma tervezett szabadságon voltam, és többek között a nap első felét főzéssel akartam eltölteni, ami sikerült is. Telefonomat is kikapcsoltam, hogy senki ne tudjon elérni, hogy biztosan rá tudjak hangolódni a főzésre. Volt 3 db felső csirkecombunk a hűtőben, amit úgy gondoltam, hogy megtöltök hurkával. Ez volt az alap ötletem. Aztán elkezdtem gondolkodni, hogy mit és hogyan lehetne hozzá párosítani. Mivel a Renitől vett lila burgonyát sem akartam sokáig pihentetni, így adott volt, hogy ezt is használom majd a recepthez. És mivel most ért véget a konyhafőnök, így friss ötletnek jött a gyakran használt velouté mártás, amelyet én kiegészítettem metélőhagymával. De, hogy a textúrákkal is játszunk, ezért úgy lett kerek a recept, hogy a lila burgonyából chipszet készítettem (ez adta a ropogós részét a receptnek), míg a velouté-t a maradék kenyérből formázott szikkadt kenyérkanapékkal "szívtuk" fel. Ezt fogta közre a szaftos, hurkával töltött csirkecomb.
Apropó hurka. Kedvenc hentesünkhöz tértem be még reggel, és most Andinak kedvezett a szerencse, hiszen kizárólag májas hurkája volt, így azzal töltöttem meg a csirkecombokat. Ehhez a recepthez véres hurkát terveztem, de utólag azt kell, hogy mondjam: jó volt ez így. A csirkecombokat kifiléztem, a csontokból és a bőrből, na és a leeső darabkákból néhány répával, és hagymával, zellerrel alaplevet főztem. (ez lett a velouté alapja) A maradék alaplevet levesnek ettük meg a főtt zöldségekkel együtt.
A velouté-t metélőhagymával tettem kellően hagymássá, ez remekül passzolt a hurkával töltött csirkecombokhoz.
Akár ebédre, akár vacsorára készítjük, szerintem remek étel, és még talán egy kicsit flancolni is lehet vele.







Hozzávalók 4 személyre

- 4 felső csirkecomb

- kb. 10 dkg hurka

- 1 közepes méretű lila burgonya

-  kb. 2-3 dl alaplé ( nálunk csont, répa, hagyma, zeller)

- liszt

- vaj (kb. 5dkg)

- metélőhagyma

- olaj



Elkészítése

A combokat filézzük ki, a csontot, bőrt, távolítsuk el. Formázzuk meg, a leeső darabkákat is tegyük félre. A combfiléket kissé veregessük ki a tenyerünkkel, majd sózzuk meg őket. Egy lábasba tegyük fel a csontokat, bőrt, leeső darabokat főni, majd ha lehaboztuk, akkor sózzuk, és tegyük bele a tisztított zöldségeket. Takarék láng felett főzzük a szokásos módon, mint amikor levest főzünk. A hurka héját vegyük le, és a tölteléket morzsoljuk bele egy tálkába. Ezt a tölteléket egyenletesen oszlassuk el a a combfiléken, majd egyesével alufólia segítségével henger formába tekerjük fel. Szaloncukor formában jó szorosan zárjuk le a csomagokat és egy sütőtálcára helyezzük őket. Egy előmelegített 200 fokos sütőben gőzöljük-süssük meg a csomagokat. A gőzöléshez egy sütőtálba tegyünk vizet és helyezzük a sütő aljára. Süssük a combokat 200 fokon 20 percig, majd 40 percig 150 fokon. Ha ez az idő is letelt ,vegyük ki, és hagyjuk a csomagban pihenni. A lila burgonyát mossuk meg, majd egy éles, vékony pengéjű késsel lehetőleg hajszálvékony karikákat vágjunk a burgonyából, és bő olajban süssük meg ropogósra. A kenyeret formázzuk meg, majd pirítsuk meg egy serpenyőben. A velouté mártáshoz egy edényben olvasszuk meg a vajat, annyi lisztet adjunk hozzá amennyit felvesz, és öntsük fel a leszűrt alaplével. Egy habverővel alaposan keverjük el, és közepes láng felett forraljuk ki. Mártás jellegűnek kell lennie. Adjuk hozzá az aprított metélőhagymát. A csirkecsomagokat bontsuk ki, és egy serpenyőben kevés olajon pirítsuk le a húsokat, hogy szép piros színük legyen.


Tipp:
A kenyér helyett használhatunk szárad zsemlét, vagy sós kalácsot is.

2014. július 25., péntek

Süllőfilé rizottóval








Mostanában rászoktunk a halra. Tudtuk eddig is, hogy egészséges, meg könnyen és gyorsan is elkészíthető, de valahogy csak évente 2-3 alkalommal került az asztalra. Ráadásul most nyáron tényleg jót tesz a gyomornak is, mivel könnyen emészthető, no és ugye tudjuk, hogy a hal szeret úszni és így van rá "hivatalos" indok, hogy miért csúszik le rá egy pohár Chardonnay vagy egy könnyű Rosé. Mi most süllőből készítettük ezt az ételt amely írd és mond a rizottóval együtt is 30 perc alatt készült el. Annyi volt az előkészület, hogy előző nap egy zöldség alaplevet készítettem.

Süllőfilé rizottóval

- Süllőfilé vagy bármilyen tengeri hal

-  kb. 2-3 marék rizs (jobb a rizottó rizs, nekem most sima "A" rizsem volt)

- kb. 5 dl. zöldség alaplé

- só, citrom

Ahogy fentebb is írtam, előző este zöldségekből (sárgarépa, angol zeller, vöröshagyma, paradicsom, fokhagyma) alaplevet készítettem. Ezt újra  felmelegítettem, és takarék lángon tartottam mert a rizshez melegen kell folyamatosan adagolni. Közben egy másik edényben az olíva olajon a rizst átforgattam úgy, hogy minden rizsszemet bevonjon az olaj. A klasszikus rizottóhoz ekkor vagy száraz fehér bort, vagy vermouth-ot adnak és hagyják amíg a rizs magába szívja az ízét miközben az alkohol elpárolog. Nos nekem nem jött be ebben az ételben a bor hozzáadása, pedig nagy borszerető ember hírében állok. Szóval én rögtön az alaplével indítottam a műsort és ahogy a nagykönyvben meg van írva, folyamatosan kevergetve apránként adagoltam az alaplevet a rizshez, míg nem egy krémesen puha rizst nem kaptam. Ez kb. 20 perc alatt következett be. Ezután szintén a klasszikus recept szerint parmezán vagy más minőségi kemény sajtot illene belereszelni, de ezt elsősorban anyagi okokra hivatkozva most kihagytam. Korábban persze azért én is vettem parmezánt, tényleg feldobja az ételt. A süllő készítéséhez egy serpenyőben felhevítettem az olajat és a süllőt mindkét oldalán szép pirosra sütöttem. Mivel a süllőnek nagyon finom íze van, (ragadozó volta miatt) nem rontom el semmilyen fűszerrel, csak sóval és citromlével ízesítem.
Mivel a rizottó csakis frissen jó, így azonnal tálalom. A hal tiszteletére egy pohár Chardonnay elfogyasztása kimondottan ajánlott...

Tipp:
A kész rizottóhoz érdemes egy diónyi vajat adni és fedő alatt pár percig pihentetni, így még krémes állagot kapunk.

2014. július 20., vasárnap

Kovászos uborka krémleves




Update 2016.06.26



Az egyik nap Andi megemlítette, hogy csináljunk kovászos uborka krémlevest. Még egyikünk sem evett ilyet, ő is valahol a neten látta korábban, szóval... miért is ne? A héten éppen 30 fok körül volt a hőmérséklet, így még nagyobb elánnal álltunk neki az elkészítéshez. Bevallom amikor a zöldségesnek mondtuk, hogy mit készítünk, nézett ránk mint ló a mozijegyre..
Nem bántuk meg, máskor is fogunk csinálni.

Kovászos uborka krémleves

4 db nagyobb kovászos uborka

4 dl. kovászos uborka lé (ezt külön kértük a zöldségestől)

3-4 dl. zöldség alaplé

1db családi kiszerelésű natúr joghurt

só, olaj, kenyér vagy zsemlekocka


Zöldség alaplevet készítünk, amely nálam vöröshagymából, 2 szál angolzellerből, 2 gerezd fokhagymából, 1-1db paprikából, paradicsomból és pár szem fekete borsból állt. Ezt az alaplevet előző este készítettem el, így reggelre szoba hőmérsékletűre hűlt. Leszűrtem, majd a fentebb írt mennyiséget kimértem egy edénybe, ebbe tettem a kovászos uborka levet és az apróra vágott uborkákat. Botmixerrel összepürésítettem, majd a joghurtot hozzákevertem. Az így kapott levest hűtőbe tettem, és csak a fogyasztás előtt vettem ki újra. Hogy ne legyen "csupasz" a leves, pirítottam hozzá kenyérkockát mint levesbetétet. Tálaláskor pár csepp olajjal meglocsoltam.


Tipp:
Ki-ki ízlésének megfelelően fokhagymát még reszelhet a levesbe, esetleg kaporral vagy petrezselyemmel a bátrabbak apróra vágott mentával is gazdagíthatják a levest.