A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kalács. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kalács. Összes bejegyzés megjelenítése

2017. április 22., szombat

Kalácspuding

Húsvét utáni maradékok felhasználása vs. új étel......

Közel egy hét telt el húsvét óta, és mint annyi háztartásban, úgy nálunk is a maradékok felhasználása adott feladatott, hogy új ételeket készítsünk belőlük. Mivel anyutól egy szép csülköt kaptunk, így annak maradékából tejszínes-tormás mártásban fürdetett csülköt sütöttem össze medvehagymás tésztával. Ezt ettük két napig... na de mi legyen a kalács sorsa??? Mivel az édesség vonal Andi reszortja, így ő vállalta magára a feladatot, hogy készít a szikkadt kalácsból valamit.... Az interneten történő keresgélés meghozta az eredményt, hiszen a kalácsfelfújt mellett tette le a voksát tegnap. Az elméletet tettek követték, hiszen ma délután mire hazaértem, elém tette a képen látható kalácspudingot. Az illata nagyon jó volt, és egyúttal a pár nappal ezelőtt vett eper is felhasználásra került, legalábbis a maradék 4-5 szem. Ha nagyon megvizsgáljuk a munkafázist, akkor ez a "mindent pakoljunk össze és süsük egybe" kategória, de mivel nem én készítettem, így nem állíthatom ezt egy az egyben.
Egy biztos. Függetlenül, hogy húsvétról vagy máskor marad meg maradékunk, -jelen esetben kalács-, próbáljunk belőle új ételt kihozni. 

Hozzávalók:

- 25 dkg kalács

- 2,5 dl tej

- 3 egész tojás

- 2 ek. lekvár

- 1 csomag vaníliás cukor

- 5 dkg dió

- pár szem eper

- vaj a forma kikenéséhez

- pici só




Elkészítése

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tojásokat beleütjük egy tálba, kissé felverjük, hozzáadjuk a pici sót, hozzáöntjük a tejet. A kalácsot szeletekre vágjuk, egy tálba tesszük és a tojásos-tejes keverék felével meglocsoljuk. Amíg egy kicsit puhul a kalács, kivajazunk egy formát. Ezután elkezdjük a kalácsokat rétegezni, kevés lekvárt kenünk a kalácsok közé, megszórjuk a vaníliás cukor felével. Majd ha végig raktuk ráöntjük a maradék tojásos tejet, megszórjuk a vaníliás cukor felével és apróra vágott dióval, majd negyedelt epreket is rátesszük. Alufóliával lefedve 50-55 perc alatt megsütjük, az utolsó 10 percben vegyük le a fóliát és úgy süssük. Tálaláskor porcukorral hintjük.

Tipp:
Dió helyett mandulát vagy pisztáciát is használhatunk

2015. május 4., hétfő

Mákos guba variáció

Erősen gondolkodom kell azon, hogy mikor is ettem utoljára mákos gubát...
Most mikor ezeket a sorokat írom, kellemes 20 fok körüli idő van, és valahogy nem egy tipikus téli desszert jut eszembe erről a képről. Pedig a mákos guba eredetileg téli étel, azon belül is inkább karácsony környékéhez tehető. Amiért is ez a desszert nálunk most terítékre került az azért volt, mert pár napja kalácsot sütöttem, és mivel nem csak egyet, így a második kalács érintetlen volt már 2 napja. Kezdett száradni, és bevallom őszintén, nem is igazán kívántuk már. Kidobni vétek lett volna, pláne, hogy én sütöttem. Így kevés töprengés után arra a döntésre jutottam, hogy készítek belőle egy új ételt, így jött képbe a guba. Mostanság úgy is divatos újraértelmezni régi klasszikus ételeket, így történt meg, hogy nem kifliből, hanem kalácsból készült a mi gubánk.
Ennek a desszertnek szinte csak előnye vannak. Lehet melegen és lehet kellemes szobahőmérsékleten is enni, lehet lekvárral vagy öntettel kínálni, kifliből vagy kalácsból elkészíteni. Tehát csak a fantázia és az aktuális otthoni "készlet" szab(hat) határt a guba készítésének. További előnye, hogy viszonylag olcsón meg lehet úszni a vendégvárást, ha valaki ezzel az étellel várja az éhes vendégeket. Talán egyetlen egy hátránya van, méghozzá az, hogy az a icike-picike mákszem, úgy oda tud ragadni az ember fogára, mint ha odaragasztották volna. Bár, -és ezt tudom igazolni- ha jó minőségű mákkal dolgozunk, akkor ez a jelenség elkerülhető, de legalábbis csökkenthető.
Ha valaki biztosra akar menni, akkor opciónak ott van az alma a rágó vagy a fogkefe....





Hozzávalók:

- 1 kalács

- kb. 10 dkg darált mák

- porcukor

- 200 ml tejszín

- 200ml tej

- vanillin cukor

- 1 tojás sárgája

- vaj

- csipet só



Elkészítése:

A tejet a tejszínt egy csipet sóval és ízlésünknek megfelelő mennyiségű vanillin cukorral melegítsük fel. Amikor felolvadt a cukor, akkor vegyük le a tűzről. Ha kihűlt, akkor keverjük el benne a tojás sárgáját. Egy hőálló tálat kenjük ki a vajjal, szórjuk körbe darált mákkal. Ezután kezdjük el a rétegezést. A szeletelt kalácsból tegyünk le egy réteget, szórjuk meg a cukros mákkal, majd kanállal adjunk hozzá a cukros-tejszínes-tojásos tejből. Erre jön a következő réteg. Amikor ezzel is megvagyunk akkor a tejszínes folyadékkal bőven öntsük nyakon a kalácsokat, a tetejükre pedig helyezzünk vaj darabkákat. Az előmelegített sütőben 180-200 fokon kb. 30-40 perc alatt süssük össze. Amikor kihűlt, szeljük fel.

Tipp:
Adhatunk a guba mellé valamilyen savanykásabb ízű lekvárt is, mi most ribizli lekvárral ettük.

2015. március 31., kedd

A mi húsvéti kalácsunk

Egy újabb mérföldkő az életemben. Mármint az, hogy kalácsot sütöttem. Na jó. Sütöttünk. Merthogy Andival ketten készítettünk. A munkamegosztás igazságos volt, ugyanis én dagasztottam a tésztát, formáztam a cipókat, dédelgettem, gyurmáztam, Andi pedig a fonatokat készítette. Aztán újra kelesztetettünk, vártunk, és bíztunk benne, hogy olyan szépek lesznek mint amilyennek elterveztük őket. Megérte beletenni a szívünket és a lelkünket, mert a végeredmény minden várakozásunkat felül múlta. Ugyan a fonatok egy kissé elszakadtak egymástól a sütés végére, de attól még nagyon büszkék voltunk a MI ELSŐ KALÁCSUNKRA. Anyukámnak küldtem először fényképet róla, hogy "meózza" le, -legalábbis kép alapján- hiszen az Ő kalácsát vettem alapul. Csak halkan jegyzem meg, hogy azért az Ő kalácsát nem tudtuk felülmúlni.
Alapul vettem még az előző nap Havas Dóra (Street Kitchen) által készített kalácsokat is, így nálunk is készült kalácskoszorú tojással a közepén. Maga a kalácstészta nem volt se nem édes, se nem sós, valahogy sikerült eltalálni az arany középutat. Ezután már biztos, hogy én sem vetemedek rá a bolti kalácsra, illetve egy esetet kivéve. Mindenkinek ajánlom, ha Ausztriában jár és betér valamelyik nagyobb áruházba, akkor feltétlenül vegyen ÖLZ kalácsot.  
Húsvétig még van pár nap, szerintem érdemes megsütni mindenkinek a saját kalácsát, legyen az sós vagy édes, töltött vagy töltetlen. Mert mégis csak az az igazi.




Anyukám kalácsa :)

 

Hozzávalók (1db 3-as fonatú, és 1db koszorúhoz):

- 500g liszt

- 2 dkg friss élesztő

- 4 dcl. tej

- 2 tk. cukor

- csipet só

- mák

- 4 db -lehetőleg házi- tojás (1 egész + 1 sárgája + 1 a kenéshez + 1 a koszorú közepére)



Elkészítés:

Az élesztőt kevés cukorral langyos tejben futtassuk fel. Egy kelesztő/dagasztó tálba a lisztet a cukorral, sóval keverjük össze majd öntsük hozzá a tejet, adjuk hozzá egy egész + egy másik tojás sárgáját, végül a felfuttatott élesztőt. Alaposan dagasszuk össze, majd meleg helyen kb. 40 percig kelesszük. Ez idő alatt nem fog ugyan nagyon megkelni, de ez most nem is cél. Egy lisztezett deszkára borítsuk ki a tésztát, osszuk el 5 egyforma részre, majd puffancsokat formázzunk. (A koszorú formájú kalácshoz 2 db, míg a hagyományos kalácshoz 3 db fonatra lesz szükségünk.) Takarjuk le, és kb. 15 percet kelesszük újra. A kelesztés után sodorjunk egyforma hosszúságú fonatokat, és fonjuk meg a kalácsokat. Tegyük át a hagyományos kalácsot egy őzgerinc formába. A koszorú formájút egy kerek, sütésálló formára helyezzük, és a közepébe helyezzük a tojást, ami a sütőben a kaláccsal együtt fog megsülni. Kenjük le tojással a kalácsokat, ízlésünknek megfelelően szórjuk meg mákkal, vagy mandulával és 15-20 percig kelesszük újra, végül az előmelegített 180 fokos sütőben 35-40 percig süssük meg.

Tipp:
Készíthetünk édes, vagy sós tölteléket is a kalácsokba, ennek megfelelően korrigáljuk a tészta édes-sós arányát.