A következő címkéjű bejegyzések mutatása: ősz. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: ősz. Összes bejegyzés megjelenítése

2017. október 1., vasárnap

Csirkemell zellerropogóssal és lila répa pürével

és eltelt egy hónap, blogbejegyzés nélkül....

Mostanában kevesebb idő jut blogolásra, pedig főzök én rendesen, higgyed el kedves olvasóm. De valahogy nem úgy jöttek össze a dolgok, pontosabban az ételek, amiket szerettem volna megosztani veled. Most viszont megtöröm a csendet.
Lévén tegnap piac volt, így én is felkerekedtem, hogy beszerezzem a hétvégi alapanyagokat, amelyekből ma, vasárnap főztem. Már hónapok óta van egy zöldségárus aki helyi termelő, tőle veszem a levesnek való zöldségeket. A legszebb az egészben, hogy a nappalinkból pont telibe látok a Látó-hegyre, ahol ez a termelő termeli a zöldségeit, így amikor kanalazzuk a levest, mindig plusz érzés kap el, pontosabban az a kellemes tudat, hogy látom, honnan származnak a zöldségek. Ennek az árusnak van egyedül a piacon színes répája. Sárga és lila egyaránt. Már megismer, hiszen mindig veszek tőle ilyen répákat is, így mikor megállok a standja előtt, rögtön mondja: van ám még neked répa, tudom, hogy jössz..... és ez jó. Tudom, hogy számít rám. A lila répáról annyit, hogy eszméletlenül fog, még főzés után is, szinte kékes-fekete lesz minden, ami vele érintkezik, így véletlenül se tegyük a vasárnapi levesbe, ha csak nem szeretnék lila/fekete levest enni...
Mivel erősen megkezdtük az őszt, így gondoltam, valami őszi étellel jövök elő a szünetem után, és azt gondolom ez az étel pont hozza az őszi jegyeket. Mikor megtálaltam az ételt, és a fotózáshoz készültünk, megállapítottam, hogy ez egy tipikusan bisztróba való étel. Semmi extra hozzávalók, semmi komoly konyhai technika. Ha meg kellene nevezni, hogy milyen stílus áll közel hozzám, akkor most bizton mondanám: a bisztrós vonal.
A zellerropogós mint olyan, nekem új volt. Pontosabban sosem készítettem eddig. De hiba volt. Mármint nem készítenem.... eszméletlenül jó lett, és TÉNYLEG ropogós lett a sütés után. A diós íze pedig nagyon hozta az ősz ízét. Kevés friss petrezselyemmel és frissen őröl borssal fűszereztem. Az már csak hab a tortán, hogy egészségesebb mint a krumpli, és azt gondolom van olyan finom is, Na jó... azért a krumplit is fogom ezután szeretni.
A csirkére kevesebb "figyelem" összpontosult a részemről. Az"S" betűs multiban szoktam venni azt a fajta csirkét, amely a címke szerint legalább 50%-ban kukoricán nevelt csirke és mindenfajta antibiotikumtól lett megkímélve. Az ára ugyan kissé borsos, de megéri, hiszen mind a színén, mind az állagán látszik, nem ipari csirke.... jelen esetben csirkemell.
Még a nyáron anyukámtól kaptam csopaki fűszerkeveréket, ez amolyan provence-i fűszerkeverék, ezzel fűszereztem a csirkemelleket. Nem vittem túlzásba, mivel nem ipari csirkével dolgoztam, így nem akartam elnyomni a csirke "természetes" ízét.
A lila répa pürét kakukkfűvel ízesítettem, és kevés vajjal krémesítettem.
Szerintem egy könnyű ételt tettem le az asztalra, amely vacsorára is épp úgy jó, mint egy könnyű ebédre.




 
Hozzávalók 2 személyre

- 2 egész csirkemell

- nagy zellergumó

- lila répa (2 közepes)

- petrezselyem

- provence-i fűszer

- só

- bors

- 2 tojás

- liszt

- olaj

- vaj

- kakukkfű





Elkészítése

A csirkemelleket egészben fűszerezzük meg a provence-i fűszerkeverékkel, és sózzuk meg őket. Egy sütőtálba téve, kevés olajjal meglocsolva süssük meg őket. Ez idő alatt készítsük el a lila répa pürét. Hámozzuk meg a répákat, és daraboljuk fel őket nagyobb batonokra. Sós vízben főzzük meg őket, majd ha puhák, akkor tegyük át egy turmixgépbe vagy egy olyan edénybe ahol tudjuk turmixolni botmixerrel. Kevés főző levet adjunk hozzá, és fűszerezzük kakukkfűvel. Ez ízlésünknek megfelelő legyen, én kb. 1 tk. mennyiséget adtam a répához. Adjuk hozzá a vajat, és pürésítsük a répákat.
A zellert hámozzuk meg, és reszeljük le egy keverőtálba. Sózzuk, borsozzuk, és adjuk hozzá az aprított petrezselymet. Tojással és liszttel készítsünk belőle egy masszát, amelyet adagonként forró olajban mint a berét/cicegét/tócsit (ki hogy ismeri) süssük meg ropogósra.

Tipp:
A petrezselyem helyett rozmaringgal is fűszerezhetjük a zellert.




2016. november 19., szombat

Sütőtökös-chilis tészta gesztenye morzsával

Ha ősz akkor azért, ha tél, akkor azért, ha csak úgy, akkor azért.....

Imádjuk a tésztákat. Mindig, minden körülmény között jöhet. Egy valami nem jöhet hozzá: előre elkészített gyári szósz..... Én mindig, magam készítek hozzá (próbálok szezonálisan ízekben gondolkozni) szószt, ami most sütőtökből készült. Nem is biztos, hogy szósz, hanem inkább mártás. Vagy krém. De végül is mindegy minek hívjuk, nagyon jól tapadt a tésztára. Nem is én volnék, ha nem gondoltam egy picit csavarni a történeten. Mégpedig úgy, hogy a sütőtök mellett gesztenyét is sütöttünk a sütőben, így a sült gesztenyét feldarabolva, morzsaszerűen rászórtam tálaláskor a tésztára. Ízben is, de főleg textúra formájában adott hozzá az ételhez. És mivel szeretem a friss zöldfűszereinket használni, így felballagtam a kert végébe, és a zsályabokorból téptem le néhány levelet, amit apróra vágtam, és azzal koronáztam meg az tésztát.
Biztos, hogy gyorsabb, és egyszerűbb dolgom lett volna akkor, ha a sütőtököt kockára vágom, és sós vízben párolom-főzöm meg. De én nem szeretem ezt a módszert, mert így teljesen íztelen -legalábbis tapasztalatom szerint- a sütőtök. Én előző este a sütőtököt és a gesztenyét is megsütöttem, és másnap a sült tököt használtam fel a szószhoz. Arra ügyeltem, hogy ne túl magas hőfokon süljön a tök, mert akkor túl édes lett volna, ami ebben az esetben nem lett volna szerencsés. Mondjuk határeset volt a mi sütőtökünk, éppen kellemesen édeskés volt, amit a chili remekül kiegészített. Chili porral dolgoztam, így a chili egy részét már a sütés közben a sütőtökre szórtam, és ezt fokoztam tovább amikor a szószt készítettem.
Nem vagyok nagyon híve a tejszínezésnek, (bár a tejszínt szeretem) de most muszáj volt használnom, hiszen a sült tök alapvetően nem elég szaftos, hogy így mondjam. Ezért kellett a tejszín, ami kellően összefogta az egész ételünket, és a chilit is megszelídítette.
Remek választás lehet akár ebédre, akár vacsorára is, a chilinek köszönhetően pedig kissé felmelegíti a testet is.




Hozzávalók 4 személyre

- 1 közepes sütőtök

- kb. 1,5 dl tejszín

- 250 g hosszú metélt

- 2 marék gesztenye

- kb. 1 tk. chilipor

- só

- 2-3 db zsályalevél




Elkészítése:

Süssük meg a sütőtököt és a gesztenyét. A sült sütőtököt kanalazzuk ki, és egy mélyebb falú edénybe tegyük át. Egy botturmixal pürésítsük, és lassú láng felett kezdjük el felmelegíteni. Adjuk hozzá a tejszínt, sózzuk meg, és fűszerezzük a chilivel. Ha kellően sűrű már a mártás, akkor főzzük ki a tésztát. A leszűrt tésztát azonnal tálaljuk, kanalazzuk a tésztára a sütőtök szószt, és az aprított főtt gesztenyével, valamint az aprított zsályalevelekkel együtt tálaljuk.
Tipp:
Szalonnapörccel vagy szalonna chipsszel is tálalhatjuk, ez tovább gazdagítja az ízeket, textúrákat.

2016. szeptember 2., péntek

Szilvás galette

...ha megkérdezi tőlem valaki, hogy milyen nekem egy igazi őszi sütemény, akkor azt mondom: pont ez...

Mondom ezt annak ellenére, hogy én az olyan típusú édességeket szeretem, amiben rengeteg a krém. Na ebben egy deka krém sincs, és mégis szeretem. Mert mégis könnyen csúszik, hiszen a szilva kellő szaftosságot ad a tésztának, de közben ropogós a vajas tészta, szóval bírom ezt a sütit. Ennyi.
Ebben a sütiben összezártuk a nyarat az ősszel. Alapjában véve a szilva inkább őszi gyümölcs nekem, mint nyári. Tehát a szilva az "ősz". Andi úgy gondolta, hogy a nyáron eltett eper lekvárral keni meg a tészta alapját, tehát az eper maga a "nyár". A mandula íze pedig kerek egésszé tette ezt a házasságot, bár nekem jobban ízlett volna ha kissé megpirul a mandula, de Andi abban bízott, hogy a sütőben kap egy kis "pörkölést" a mandula. Végül nem így lett. Itt-ott valóban kissé megpirult, de ez nekem kevésnek bizonyult.
Vannak édességek amik a viszonylag könnyen elkészíthető kategóriába tartoznak. Na, ez pont ilyen. Mondom én, aki ehhez gyakorlatilag bruttó 1 perc munkát sem tett bele, de mint már annyiszor, úgy most is elmondom: az édességes vonalat Andi képviseli nálunk. És ez így is van jól. Én maradok a húsok, és egyéb sós ételek vonalán belül.
Mivel hamar elkészíthető maga a tészta, és az összeállítás sem igényel egy "teljes műszakot", így akár  szombat vagy vasárnap délután is nekiállhatunk, hogy a délutáni kávé, vagy tea mellé egy szelet forró szilvás galettet együnk. Vagy másnap reggelre dettó ugyanez.... feltéve ha marad belőle, mert nem garantálom, ha elkészíted.....

Hozzávalók 4 személyre 

Tésztához:

- 22 dkg liszt

- 10 dkg vaj

- 1 csipet só

- 3 dkg porcukor

- 1 egész tojás kicsit felverve

"Gyümölcs feltéthez"

-  fél kg szilva

- 1/2 citrom leve

- eper lekvár

- kristálycukor

- szeletelt mandula




A lisztet elmorzsolom a vajjal és a csipet sóval, a porcukorral, a felvert tojással és jól összegyúrjuk. Folpackba csomagolva legalább egy órára hűtőbe tesszük pihenni. Pihentetés után kétfelé vágom a tésztát, így két kisebb galette lesz, de lehet egy nagyobb is. Lisztezett deszkán kinyújtjuk. A kerek alakú tészta közepére lekvárt kenünk és a megmosott, feldarabolt szilvákat rápakoljuk tetszőlegesen. Pár csepp citromlét facsarok rá, majd megszórom kristálycukorral és a szeletelt mandulával, majd az üresen maradt tészta széleket felhajtogatjuk. Tojással lekenjük a tészta szélét. 180 fokra előmelegített sütőben 40 perc alatt készre sütjük.

Tipp:
Bármilyen szezonális, vagy "spejz" gyümölccsel is ellehet készíteni, és pirított dióval is lehet kísérletezni

2015. október 25., vasárnap

Őszi quiche gombával, póréval és zsályával

Na ez az az étel amely számomra abszolút az őszt idézi...
A gomba nekem őszi alapanyag. Tudom, hogy gombát lehet egész évben kapni, de nekem a gomba akkor is őszi, max téli alapanyag.
Tegnap mikor Győrben a piacon a forró cappuccinómat kortyolgattam, és eközben az árusokat nézegettem, boldogan nyugtáztam, hogy nagyon sok árusnál, nagyon sokféle gombát lehetett kapni. Hála a sok esőnek ami a héten esett, és mert amúgy is, mivel szezonja van. Szóval tegnap a piacon döntöttem el véglegesen, hogy gombás ételt készítek ma, és mivel nemrég a tv-ben egy hasonló őszi quiche-t láttam, így egyértelmű volt, hogy elkészítem az én őszi quichemet. Vegetáriánusok is figyelhetnek, mivel ebben a receptben egy gramm, de annyi hús sincs. De nem is hiányzott, hogy őszinte legyek. Persze aki nem tudja elképzelni ezt az étel hús nélkül, az tegyen bele bacont, vagy esetleg kolbászt. De higgyétek el, nem hiányzik belőle a hús.
Keresztanyukámnak köszönhetően, prémium minőségű házi tojással dolgoztam ami a töltelékhez kellett, és a kertből származott a zsálya, illetve a kakukkfű is. Utóbbi szerintem eszméletlenül jól passzol a gombához. Én legalábbis mindig teszek gombás ételekbe kakukkfüvet. A zsályával pedig abszolút jól harmonizálnak a tejszínes ételekkel, így a kettőt összeraktam egy ételben. Annyit csaltam, hogy a tészta nem házi volt hanem bolti, de jó minőségű. Na és persze a gombát sem magam szedtem, de azt gondolom ezzel nem vagyok egyedül. Barna csiperkét használtam, amely szerintem egy picivel finomabb, mint a fehér csiperke.
Annyit azért elárulok, hogy nem éppen kalória szegény ez az étel. Rengeteg vaj, tejszín, tojás van benne.... De megéri évente egyszer-egyszer bűnözni, mert az ízek elfeledtetik velünk mindezt. És végül is nem mindennap eszünk ilyet, nem igaz?





Hozzávalók 4 személyre

- vajas tészta

- 200 ml 30%-os habtejszín

- 1 dl. tej

- 3 egész tojás

- friss kakukkfű

- friss zsálya

- 4-5 közepes méretű gomba

- szerecsendió

- őrölt bors

-  10 dkg gouda sajt

- 1 póré hagyma

- 1 gerezd fokhagyma

- só

- olaj + vaj

Elkészítése

Tűzforró serpenyőben a vaj + kevés olaj keverékén megpirítjuk a megmosott és szeletekre vágott  gombát. Frissen őrölt borssal megszórjuk, de nem sózzuk, mert akkor levet ereszt. Amikor megpirult, akkor hozzámorzsolunk két ág kakukkfüvet. Kiszedjük egy tálba és félre tesszük. Ugyanabban a serpenyőben amibe a gombát pirítottuk, -ha szükséges egy kevés vajat adunk hozzá- a pórét megfonnyasztjuk. Ha ezzel is megvagyunk, kiszedjük és félretesszük. Egy mélyebb tálba öntjük a tejszínt és a tejet, majd hozzáadjuk a tojásokat, és sózzuk, borsozzuk. Egy kézi habverővel homogénre keverjük az tojásos-tejszínes keveréket. Szerecsendiót és az egy gerezd fokhagymát reszelünk hozzá, majd a kockára vágott sajttal együtt szintén alaposan elkeverjük. Egy pite formát kivajazunk, majd a tésztát elterítjük benne. Egy sütőpapírral lefedjük, és babot/rizst öntünk rá nehezéknek, majd az előmelegített 200 fokos sütőbe tesszük kb. 15 percre, vak sütésre. Erre azért van szükség, hogy a tészta ne emelkedjen meg. Ha ez az idő letelt, akkor sütőpapír nélkül tegyük vissza további 10 percre, hogy a tészta teteje is megsüljön. Ez azért kell, hogy a tejszínes folyadékot ne szívja magába a tészta mikor ráöntjük. Ha ez a 10 perc is letelt, akkor a tojásos-tejszínes-sajtos folyadékkal öntsük le a tésztát. Helyezzük rá a gombát, pórét, zsálya leveleket, majd a sütőbe tegyük vissza kb. 20-25 percre. Amikor megsült vegyük ki, és várjuk vele 15-20 percet, és utána szeljük fel.

Tipp:
Használhatunk lágy kecske sajtot is a gouda helyett, illetve snidlinggel is dekorálhatjuk a megsült ételünket.