A következő címkéjű bejegyzések mutatása: szilva. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: szilva. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. szeptember 2., péntek

Szilvás galette

...ha megkérdezi tőlem valaki, hogy milyen nekem egy igazi őszi sütemény, akkor azt mondom: pont ez...

Mondom ezt annak ellenére, hogy én az olyan típusú édességeket szeretem, amiben rengeteg a krém. Na ebben egy deka krém sincs, és mégis szeretem. Mert mégis könnyen csúszik, hiszen a szilva kellő szaftosságot ad a tésztának, de közben ropogós a vajas tészta, szóval bírom ezt a sütit. Ennyi.
Ebben a sütiben összezártuk a nyarat az ősszel. Alapjában véve a szilva inkább őszi gyümölcs nekem, mint nyári. Tehát a szilva az "ősz". Andi úgy gondolta, hogy a nyáron eltett eper lekvárral keni meg a tészta alapját, tehát az eper maga a "nyár". A mandula íze pedig kerek egésszé tette ezt a házasságot, bár nekem jobban ízlett volna ha kissé megpirul a mandula, de Andi abban bízott, hogy a sütőben kap egy kis "pörkölést" a mandula. Végül nem így lett. Itt-ott valóban kissé megpirult, de ez nekem kevésnek bizonyult.
Vannak édességek amik a viszonylag könnyen elkészíthető kategóriába tartoznak. Na, ez pont ilyen. Mondom én, aki ehhez gyakorlatilag bruttó 1 perc munkát sem tett bele, de mint már annyiszor, úgy most is elmondom: az édességes vonalat Andi képviseli nálunk. És ez így is van jól. Én maradok a húsok, és egyéb sós ételek vonalán belül.
Mivel hamar elkészíthető maga a tészta, és az összeállítás sem igényel egy "teljes műszakot", így akár  szombat vagy vasárnap délután is nekiállhatunk, hogy a délutáni kávé, vagy tea mellé egy szelet forró szilvás galettet együnk. Vagy másnap reggelre dettó ugyanez.... feltéve ha marad belőle, mert nem garantálom, ha elkészíted.....

Hozzávalók 4 személyre 

Tésztához:

- 22 dkg liszt

- 10 dkg vaj

- 1 csipet só

- 3 dkg porcukor

- 1 egész tojás kicsit felverve

"Gyümölcs feltéthez"

-  fél kg szilva

- 1/2 citrom leve

- eper lekvár

- kristálycukor

- szeletelt mandula




A lisztet elmorzsolom a vajjal és a csipet sóval, a porcukorral, a felvert tojással és jól összegyúrjuk. Folpackba csomagolva legalább egy órára hűtőbe tesszük pihenni. Pihentetés után kétfelé vágom a tésztát, így két kisebb galette lesz, de lehet egy nagyobb is. Lisztezett deszkán kinyújtjuk. A kerek alakú tészta közepére lekvárt kenünk és a megmosott, feldarabolt szilvákat rápakoljuk tetszőlegesen. Pár csepp citromlét facsarok rá, majd megszórom kristálycukorral és a szeletelt mandulával, majd az üresen maradt tészta széleket felhajtogatjuk. Tojással lekenjük a tészta szélét. 180 fokra előmelegített sütőben 40 perc alatt készre sütjük.

Tipp:
Bármilyen szezonális, vagy "spejz" gyümölccsel is ellehet készíteni, és pirított dióval is lehet kísérletezni

2015. szeptember 19., szombat

Szilvás-rozmaringos schiacciata

Amint azt az előző bejegyzésemben írtam, itt van az ősz, itt van újra...
Ennek jegyében ismét egy őszi stílusú ételt publikálok Neked, kedves olvasóm. Maga a recept eredetileg Olasz (Toscan) területről származik, és szüret idején készítik többnyire. Szüretelők kenyerének is szokás hívni. Eredetileg szőlővel és nem szilval készítik ezt a kenyérlángost vagy ha stílusos akarok lenni akkor Focacci-at. Követhettem volna én is ezt a "hagyományt", de nekem most valahogy a szilvához volt kedvem és nem a szőlőhöz. Egy nénitől szereztem be a szilvát amely finom, ízletes volt.
Ahány ház, annyi fajta képen készítik ezt az ételt. Én David Rocco receptjét vettem alapul, amit úgy 8 éve láttam először. Ő szőlőt használt ehhez a recepthez amelyet cukorral, rozmaringgal ízesített, fűszerezett. És természetesen az elmaradhatatlan olívaolajat amit a tészta tetejére csurgatott. Mivel én nem tudok, és nem is szeretek egy az egyben átvenni receptet mástól, így egy picit csavartam az ő receptjén. Mindösszesen annyi történt, hogy őrölt fahéjjal is meghintettem a félbevágott szilvákat, kevés cukorral összeforgattam, és úgy helyeztem el, pontosabban nyomkodtam bele a tésztába, amit természetesen saját magam készítettem. Maga a tészta tulajdonképpen egy egyszerű kenyér tészta. A cukor használatával -szerintem- érdemes óvatosan bánni, mivel ez nem egy édesség, szerepe mindösszesen annyi, hogy picit ellensúlyozza a gyümölcs savanykás ízét, illetve rákaramellizálódjon a tésztára, ropogóssá téve azt.
Érdemes kísérletezni fűszerek, gyümölcsök terén ennél a receptnél, mert egy végtelenül egyszerű, ám mégis nagyszerű ételt kapunk a sütőből kihúzva, amelyet ilyenkor ősszel egy finom új borral, akár még a teraszon is elfogyaszthatunk mondjuk vacsorára.
Csak zárójelben jegyzem meg, hogy tegnap, azaz szeptember 18-án (!) már kapható volt egy ismert borhálózatban Lisicza Sándor  '15-ös rozéja, amelyet sikerült is megkóstolnunk. Őszintén mondom, hogy finom volt. Az illata, íze tiszta gyümölcsös, hozza az új boroktól elvárható jegyeket. Ebből kiindulva jó borok lesznek idén, legalábbis a reduktív borok tekintetében biztos. Zárójel bezárva.






Schiacciata 4 személyre

- 500g kenyér liszt (ha nincs, akkor sima liszt)

- 2g élesztő

- rozmaring (lehetőleg friss)

- 500g szilva

- barna cukor

- só

- olívaolaj



Elkészítése:

A lisztet a felfuttatott élesztővel, olívaolajjal, összedolgozzuk, majd meleg helyen 1,5-2 óra alatt megkelesztjük. Amikor megkelt, egy sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, és a megmosott, félbevágott szilvákat belenyomkodjuk. Aprított friss rozmaringgal, fahéjjal megszórjuk, és a szilva édességétől függően több-kevesebb cukorral szintén megszórjuk a tésztát és a szilvát. Kevés olívaolajjal meglocsoljuk és az előmelegített 200 fokos sütőben kb. 25-30 perc alatt megsütjük a tésztát.

Tipp:
A bátrabbak kevés chilit is adhatnak a szilvához, vagy reszelt gyömbért.

2015. április 15., szerda

Csirkemáj polentával és levendulás vörösboros szilvaraguval

Nem tudom ki hogyan van vele, de én nem tudom a csirkemájat nem nem szeretni. Teljesen mindegy, hogy rántva vagy sütve készül, egyszerűen szeretem. Bár igaz, én inkább sütve készítem, mert a panírozással kicsit haragba vagyok...
Továbbá a sütés során -ha időben zárjuk le le a lángot- sokkal krémesebb állagot érhetünk el, mint ha mondjuk bő olajba küldjük a máj szeleteket. Lángot írtam, de én ezt a májat nem láng felett készítettem, hanem sütőben. Nem mintha nagyon fáznék, és jól jött volna az a plusz 140 fok, de én szeretem egy kicsit "faxizni" a dolgokat.Tapasztaltból mondom, hogy ezen a hőmérsékleten a közel 1 órás sütést a májacskák meghálálják, hiszen sokkal krémesebb állaguk lesz, mintha hirtelen kisütnénk őket. Pláne, ha egy kicsit bővebb zsiradékot adunk nekik, amibe "fürödhetnek". És megint nem elírtam, hiszen valóban zsírt, mégpedig sertészsírt adtam a májhoz. Ezt még anyukámtól lestem el gyerekként, ugyanis ő mindig zsírral sütött májat, (láng felett, hagyományosan) hogy legyen zsíros-májas kenyerünk is. Ugyan most kenyérre kenhető maradék nem maradt, de most nem is hiányzott, hiszen nem olyan rég múlt el Húsvét, ettünk éppen elég "zsírosat".
Mivel én szeretem a húst vagy például a májat gyümölccsel párosítani, -viszont Andi továbbra sem szereti ezt a kombót,- így voltam annyira önző, hogy magamnak készítettem pár szem szilvából egy levendulás-vörösboros szilva ragut. De hívhatjuk akár kompótnak is. Eddig sosem használtam levendulát szilvához, de most annyira eltaláltam a harmóniát köztük, hogy mindenkit bátorítok arra: tessék legalább egyszer kipróbálni őket együtt. Bio boltokban, komolyabb zöldségeseknél, nagyobb multiknál lehet kapni szárított levendulát mint fűszert, érdemes kísérletezni vele. De csak apránként, módjával. A polentát meg szeretjük, a szilva is szereti a kukoricadarát, így nem lehetett vele mellényúlni.
Szerintem ez az az étel, amelyet akár nyáron is -szobahőmérsékleten- el lehet fogyasztani egy pohár hideg rozé kíséretében, hamar elkészül, nem is túl nehéz, szóval csak ajánlani tudom.





Hozzávalók 2 személyre:

- 40 dkg csirkemáj

- kb. 15 dkg kukoricadara

- 2 dl. tej + víz (polentához)

- só

- bors

- vaj (polentához)

- sertészsír/olaj/vaj (a májhoz)

- szárított levendula

- szárított majoranna

- 4 db egész szilva

- cukor/méz (szilvához)

- kb. 1 dl. száraz vörösbor

- rukkola





Elkészítés:

A májat megtisztítjuk az esetleges epe daraboktól. Egy tűzálló tálba kb. 1 evőkanálnyi zsírt felolvasztunk, majd belehelyezzük a májakat. Fűszerezzük borssal, majorannával. Egy alufóliával betakarjuk, majd a 140 fokos előmelegített sütőbe tesszük 1 óra hosszára. Ez idő alatt elkészítjük a polentát. (A recept itt található.) 
A magozott, felezett szilvát egy serpenyőben kevés vajon átforgatjuk, csipet sóval és ízlésünknek megfelelő mennyiségű cukorral vagy mézzel édesítjük, hozzáöntjük a bort, kiforraljuk az alkoholt belőle, végül egy csipetnyi szárított levendulával fűszerezzük.

Tipp:
Ha szeretnénk a vörösboros-szilvából tartalmasabb ragut készíteni, akkor sűrítsük hideg vaj darabkákkal, így sűrű, krémes ragunk lesz.