2016. december 25., vasárnap

Porchetta zöldfűszeres sertésszűzzel töltve

...azt hiszem ez a húsok császára.  Legalábbis nekem.

Szó szerint mondom ezt, hiszen sertéscsászárból készítettem, amelybe sertésszűzet göngyöltem rengeteg friss zöldfűszerrel együtt. Nálunk ez volt az ünnepi karácsonyi vacsora, és még maradt mára is, amelyet most -szintén- vacsorára hidegtál formájában esszük meg kenyérrel. Életem leghosszabb sütését, illetve egyben előkészítését végeztem akkor, mikor nekiálltam életem első Porchettájának előkészítésének péntek este. Mert ezt a jó 2kg-os darab császárhúst, nem lehet csak úgy megsózni, borsozni és gyorsan megsütni, mert akkor nem lesz az igazi. Ehhez a húshoz, -ha finomat szeretnénk- bizony sok-sok idő kell. Ahogy mondtam, én pénteken este álltam neki, azaz alaposan bedörzsöltem sóval és frissen őrölt borssal, valamint a kertből szedet friss zöldfűszerekkel, amelyek a következőek voltak: kakukkfű, rozmaring, zsálya, illetve -lévén tél van- a boltból vett bazsalikommal. Ezeket a fűszereket nem túl finomra vágtam és ezzel dörzsöltem be a húst. Egész este, pontosabban tegnap reggelig pácoltam a húst, és pontosan reggel 9-kor tette be a húst sülni alacsony hőfokon, amelyet délután 4-kor nyilvánítottam késszé. Nem, nem elírás. Ez a recept nem a gyorsan, egyszerűen kategóriába tartozó recept, de pont a lassú sütésnek köszönhetően egy omlós, szaftos húst kapunk úgy, hogy mindekőzben a bőre ropogós lesz. Igazából a sütés másnapján lesz az igazi a sültünk, amikor a hűtőből, -vagy mint mi a hideg spejzból kivéve- kisebb-nagyobb darabokat tépkedve a roládból egy szelet kenyérrel elfogyasztja az ember. Pont ezért érdemes előző este elkészíteni a húst, hogy másnap hidegen szépen lehessen szeletelni. Mert melegen nem lehet.
Mi polentával (kukorica prószával) ettük, és a hússal együtt sült zöldségekkel, valamint a hús szaftjával amit beforraltunk. Apropó szaft. Sajnos a tanulóleckét meg kellett fizetnem, mert elkövettem azt a hibát, hogy a sütés után visszamaradt szaftot nem zsírtalanítottam, így a zsír a redukció végére a szaft tetején külön életet élt, azaz "úszott". És ez így nem volt szép látvány.... Ekkor úgy döntöttem, hogy teszek hozzá kevés lisztet, amellyel azt értem el, hogy a zsír megmaradt, de a zsír alatti szaft-réteg rögökbe állt össze. Itt majdnem feladtam. Vettem egy nagy levegőt és a hús locsolására használt megmaradt fél doboz sört lehörpintve, összeszedtem minden tudásomat, és Andi tanácsát megfogadva leszűrtük a szaftot. A szűrűn fenmaradt "rögöket" amelyek ízbombák voltak tulajdonképpen, egy gyorsforralóba visszakanalaztam, és kevés víz+sör keverékében szépen csomómentesre kevertem, és jól beforraltam. Így mentettem meg az ízletes szaftot. Pedig Gordon Ramsay is mutatta egyszer az egyik műsorában, hogy le kell zsírtalanítani a hús visszamaradt szaftját, mielőtt beforraljuk. És mennyire igaza volt.... most már tudom.



Hozzávalók 6-7 főre

- 2-3kg-os csont nélküli bőrös sertés császárhús

- 1db sertésszüz

- 2-3 ág friss rozmaring

- 2-3 tk. friss kakukkfű (jó a szárított is)

- 4-5 levél zsályalevél

- 1 marék friss bazsalikom

- só

- frissen őrölt bors

- kis üveg paradicsompüré

- 1-1 sárga és fehér répa

- 2 fej vöröshagyma

- 1 egész fej fokhagyma

- olaj




Elkészítése:

A sütést megelőző napon a húst alaposan sózzuk borsozzuk. A kiterített hús húsos részét a paradicsompürével bedörzsöljük, amelyre az aprított zöldfűszerek nagyobb részét rászórjuk és alaposan bedörzsöljük a húsba. A sertésszüzet lehártyázzuk, sózzuk, borsózzuk és a maradék zöldfűszerekben meghempergetjük. Ha kell ketté vágjuk, hogy ne lógjon ki a császárhúsból. Feltekerjük a császárhússal, és egy kötöző zsineggel jó szorosan megkötjük a roládot. Hűvös helyen legalább egy éjszaka pácoljuk a húst. Sütés előtt szobahőmérsékletűre melegítjük fel a húst. Egy sütőtálba a darabolt gyökérzöldségeket, hagymákat kevés sóval és olajjal átforgatjuk, és erre a zöldségágyra helyezzük a húsroládot. Kevés olajat öntünk a húsra, valamin folyadékot a hús alá. Fólia alatt 200 fokon 30 percig, majd 140 fokon 5-6 órán át sütjük. Óránként locsolgatjuk a folyadékkal, ha kell pótoljuk azt. Az utolsó 30 percben vegyük le a fóliát, sörrel öntsük le a bőrös részt, és 190 fokon süssük ropogósra.
Legalább 1 órát hagyjuk hűlni, és utána szeleteljük.

Tipp:
A maradék hideg húst akár szendvicsben is elfogyaszthatjuk, vagy készíthetünk hozzá krumpli salátát is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése